Przebiśniegi- wiosenne kwiaty w ogrodzie. Gdzie i kiedy sadzić, jak pielęgnować i czy przebiśniegi są pod ochroną?

Od najmłodszych lat, w szkołach uczą nas, że to właśnie przebiśniegi i krokusy są pierwszymi zwiastunami wiosny. Przebiśniegi są to pięknie kwitnące białe kwiatki, które na pozór delikatne, naprawdę potrafią przebić się przez grubą warstwę śniegu. Poznaj zalety sadzenia przebiśniegów, sprawdź, gdzie i kiedy sadzić przebiśniegi, jakie warunki zapewnić tym kwiatom i czy przebiśniegi są pod ochroną.

Przebiśniegi- pierwszy zwiastun wiosny

Śnieżyczka przebiśnieg, bo i z taką nazwą możemy się spotkać, jest kwiatem charakterystycznym dla Polskich ogrodów. Jak sama nazwa wskazuje, przebiśnieg potrafi przebić się przez warstwę śniegu, dzięki czemu w naszym kraju jest postrzegany jako miły, pierwszy przejaw wiosny. To, że kwiat przebiśnieg potrafi poradzić sobie z mrozem, zawdzięcza swojej budowie. Fenomen tych kwiatów polega na zawartości w cebulce specjalnych białek, które wykazują działanie przeciwmrożące. Dzięki ich zawartości, kryształki lodu nie mogą zniszczyć cebulki przebiśniega.

Przebiśniegi są to kwiaty cebulowe, które dla wielu z nas zwiastują rychłe nadejście wiosny, jednak wielu z nas zastanawia się kiedy kwitną przebiśniegi. Śnieżyczka, w zależności od rejonu, kwitnie już pod koniec lutego bądź na początku marca. Kwiaty przebiśniegów charakteryzują się śnieżnobiałą barwą i kielichowym kształtem. Na zakończeniu każdego kwiatka możemy zaobserwować niewielką zieloną plamkę, która jest drogowskazem dla pszczół. Oprócz tego śnieżyczka przebiśnieg jest pierwszym kwiatem miododajnym- jeśli jednak przebiśnieg zakwita w czasie, gdy pszczoły nie rozpoczęły jeszcze sezonu ze względu na mróz, śnieżyczka jest w stanie sama się zapylić. W zależności od warunków atmosferycznych, przebiśniegi kwitną przez około 10 dni.

Liście przebiśniegów są długie, wąskie i mięsiste. W okresie kwitnienia przebiśnieg wypuszcza zwykle 3-4 liście, jednak po przekwitnięciu rozwijają się kolejne, tworząc tym samym przepiękne, zielone dywany.

jak wygladaja przebisniegi

Gdzie sadzić przebiśniegi? Wymagania glebowe i stanowisko

W środowisku naturalnym przebiśniegi najczęściej występują w lasach i parkach. Niektóre gatunki, choć rzadko, możemy zaobserwować na łąkach, inne z kolei w górach. Choć śnieżyczki nie mają specjalnych wymagań glebowych, warto zapewnić im w ogrodzie podłoże żyzne i przepuszczalne. Należy jednak pamiętać, że cebulki przebiśniegów wymagają chłodu, dlatego warto sadzić je w miejscu, w którym latem panuje niższa temperatura. Warto więc wybierać miejsca zacienione, oddalone od źródeł ciepła- warto więc zrezygnować z sadzenia przebiśniegów zaraz pod domem.

Dodatkowo przebiśniegi nie powinny być sadzone w gęstej trawie, gdyż skutecznie spowolni ona rozrost kwiatów.

Kiedy sadzić przebiśniegi?

Ze względu na to, że przebiśniegi należą do roślin cebulowych, wobec ogólnej przyjętej zasady i czasu pojawienia się cebulek śnieżyczek w sklepach, powinniśmy sadzić je na jesień. Zdaniem ekspertów jednak, najlepszą porą kiedy warto sadzić przebiśniegi, jest wiosna, czyli czas po przekwitnięciu przebiśniegów, kiedy listki są jeszcze zielone.

Jak sadzić przebiśniegi?

Jeśli znamy już najlepsze dla śnieżyczek stanowisko i czas, kiedy najlepiej sadzić przebiśniegi, pojawia się pytanie jak sadzić te kwiaty, by zapewnić im najlepsze warunki. Przebiśniegi najlepiej sadzić w kępach, po kilka-kilkanaście roślin razem. Cebulki powinny znajdować się około 5 cm pod ziemią, w odstępach 6-7 cm. Jeśli sadzimy przebiśniegi pojedyncze, warto pamiętać o zasadzie umieszczania cebulki ostrym wierzchołkiem ku dołowi, gdyż w przeciwnym razie kwiat przebiśnieg może się nie przyjąć. Po zasadzeniu cebulki należy przysypać ziemią i obficie podlać.

Pielęgnacja przebiśniegów, podlewanie, nawożenie i rozmnażanie

Przebiśniegi z reguły nie są wymagające w uprawie, warto jednak zastosować się do zaleceń, które pozwolą wzmocnić cebulki kwiatów i sprawią, że przebiśniegi będą charakteryzowały się pięknym kwitnieniem.

Przebiśniegi- pielęgnacja

Choć przebiśniegi z reguły nie należą do wymagających roślin ogrodowych, warto zapewnić im choć odrobinę zabiegów pielęgnacyjnych, by rośliny utrzymały się w naszym ogrodzie przez lata. Najczęstszym błędem w uprawie śnieżyczek jest usuwanie listków po przekwitnięciu kwiatów. Wbrew ogólnie przyjętym zasadom, nie powinno się usuwać liści przebiśniegów, gdyż po przekwitnięciu to właśnie one odpowiadają za proces fotosyntezy, który wzmacnia cebulki i wspomaga ich rozwój. Liście przebiśniegów usuwamy dopiero wtedy, gdy całkowicie zżółkną i zaschną.

Przebiśniegi- podlewanie

Z racji, że przebiśniegi są kwiatami ogrodowymi, powinny być pozostawione „same sobie” w kwestii podlewania. Za podlewanie przebiśniegów zwykle odpowiedzialna jest pogoda, z wyjątkiem czasów wyjątkowej suszy- wtedy to my powinniśmy podlewać cebulki przebiśniegów.

Przebiśniegi- nawożenie

Ze względu na małe wymagania w uprawie, przebiśniegi nie wymagają również specjalnego nawożenia, szczególnie gdy zostaną posadzone w glebie wzmocnionej kompostem. Jeśli jednak chcemy wzmocnić cebulki i zapewnić przebiśniegom lepsze kwitnienie, możemy pokusić się o podlanie cebulek płynnym kompostem zimą. Wskazane jest również nawiezienie cebulek zaraz po przekwitnięciu.

Przebiśniegi- rozmnażanie

Wiele osób zastanawia się, jak rozmnażać przebiśniegi. Dzięki prawidłowej uprawie i zapewnieniu odpowiednich warunków glebowych, przebiśniegi bez większego nakładu pracy obdarzą nas całymi dywanami śnieżnobiałych kwiatów. Charakteryzują się one bowiem łatwością rozmnażania, do którego dochodzi samoistnie.

Jeśli jednak zależy nam na rozmnożeniu przebiśniegów w sposób kontrolowany, np. gdy chcemy zasadzić kwiat przebiśnieg także w innej części ogrodu, możemy rozmnożyć je przez podział. W tym celu należy wykopać kępkę kwiatów z cebulkami i podzielić ręcznie na kilka kawałków. Ważne, by w każdym kawałku znajdowała się jedna cebulka, a sam proces rozmnażania należy wykonywać po przekwitnięciu przebiśniegów. Rozdzielone cebulki od razu należy umieścić w glebie i obficie podlać.

śnieżyczka przebiśnieg

Przebiśniegi- choroby i szkodniki

Podobnie jak inne rośliny, czy te doniczkowe czy ogrodowe, tak i przebiśniegi mogą ulegać chorobom i być dręczone przez szkodniki. Przebiśnieg pospolity jest szczególnie narażony na choroby grzybicze, które atakują cebulki śnieżyczek. Najczęściej choroby dręczą przebiśniegi zasadzone w ciężkiej, nieprzepuszczalnej glebie. Choroby grzybicze przebiśniegów zwykle objawiają się szarą pleśnią, która powoduje zanik lub natychmiastowe żółknięcie liści, a także gnicie cebulki.

Szkodnikami, które najczęściej żerują na przebiśniegach są poskrzypki cebulowe i pobzygi narcyzówki, czyli szkodniki charakterystyczne dla roślin cebulowych.

Przebiśnieg w doniczce- czy to możliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy przebiśnieg może być posadzony w doniczce. Owszem może, jednak ze względu na to, że śnieżyczka potrzebuje dobrze przepuszczalnej i żyznej gleby, stworzenie odpowiednich warunków wzrostu w pojemniku rzadko się udaje. Uprawa przebiśniegów w doniczce jest bardzo trudna, dlatego zaleca się ich sadzenie w ogrodzie.

Kwiaty przebiśniegi- pod ochroną czy nie?

Wiele osób zastanawia się, czy przebiśniegi są pod ochroną. Owszem, w Polsce przebiśniegi zostały objęte ochroną, ze względu na długie zagrożenie całkowitym wyginięciem. Ścisła ochrona przebiśniegów dotyczy głównie kwiatów dziko żyjących (np. w lasach czy parkach). Ochrona ta nie dotyczy przebiśniegów sadzonych w ogrodach. Ze względu na to, że przebiśnieg jest symbolem nadchodzącej wiosny, a dodatkowo zalicza się do roślin miododajnych i jest zagrożony wyginięciem, z całego serca zachęcamy do sadzenia przebiśniegów śnieżyczek w ogrodach. Roślina nie wymaga dużego nakładu pracy, a my w łatwy sposób możemy pomóc nie tylko samym przebiśniegom, ale również pszczołom.

przebiśnieg pielęgnacja

Zostaw opinie

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spis treści:

Cyklamen- pielęgnacja, podlewanie, nawożenie. Co zrobić z cyklamenem po przekwitnięciu i dlaczego cyklamen więdnie?

Cyklamen, inaczej nazywany także fiołkiem alpejskim, to rodzaj rośliny z rodziny pierwiosnkowatych, (Primulaceae) obejmujący wiele interesujących odmian. W poniższym artykule o cyklamenie zaprezentujemy podstawowe...

Kwiat anginka – jak pielęgnować i jakie są właściwości anginki?

Kwiat anginka, znany również jako pelargonia pachnąca, jest niezwykle pięknym i popularnym kwiatem, zarówno do uprawy w ogrodach oraz wnętrzach. Delikatne kwiaty anginki i...

Pleśń w doniczce – jakie są jej przyczyny? Domowe sposoby na pozbycie się pleśni z ziemi

Szczególnie w okresie jesiennym, wiele osób zauważa niepokojące zmiany w ziemi kwiatów doniczkowych. Dziwny, biały lub brązowy nalot zbierający się na powierzchni ziemi, jest...

Lawenda na balkon- jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Od kilku lat lawenda w doniczce znajduje swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów. Nic dziwnego- oprócz ciekawego wyglądu, lawenda może pochwalić...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą odpornością i małymi wymaganiami uprawowymi, dzięki czemu...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą rośliną, która często znajduje swoje miejsce w...

Forsycja- przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie. Jak wygląda forsycja i jakie są jej odmiany?

Forsycja należy do tych roślin, które są chętnie sadzone w naszych ogródkach. Podobnie jak przebiśniegi czy krokusy, tak i forsycje są jednymi z pierwszych...

Storczyk- pielęgnacja i choroby storczyków. Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które skutecznie upiększają każde wnętrze. W okresie kwitnienia mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, o wielu barwach i rozmiarach. Choć storczyk jest...

Zobacz również:

Pelargonia- uprawa na balkonie i nie tylko. Sprawdź, jak pielęgnować pelargonię

Nie bez przyczyny pelargonie zostały okrzyknięte królowymi balkonów. Są to bardzo wdzięczne, pięknie kwitnące kwiaty, które z...

Dracena- odmiany i pielęgnacja. Dlaczego dracena gubi liście? Poradnik

Draceny należą do tych roślin doniczkowych, które są jednymi z najchętniej wybieranych do domowej uprawy. Na fakt,...

Skrzydłokwiat- pielęgnacja, choroby i odmiany. Co zrobić gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat należy do tych kwiatów doniczkowych, który chętnie wybieramy jako piękną, zieloną ozdobę naszych mieszkań. Nie tylko...

Storczyk- pielęgnacja i choroby storczyków. Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które skutecznie upiększają każde wnętrze. W okresie kwitnienia mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, o...

Forsycja- przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie. Jak wygląda forsycja i jakie są jej odmiany?

Forsycja należy do tych roślin, które są chętnie sadzone w naszych ogródkach. Podobnie jak przebiśniegi czy krokusy,...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą...

Lawenda na balkon- jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Od kilku lat lawenda w doniczce znajduje swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów. Nic...