Pleśń w doniczce – jakie są jej przyczyny? Domowe sposoby na pozbycie się pleśni z ziemi

Szczególnie w okresie jesiennym, wiele osób zauważa niepokojące zmiany w ziemi kwiatów doniczkowych. Dziwny, biały lub brązowy nalot zbierający się na powierzchni ziemi, jest niepokojącym objawem pleśni w doniczce. Sprawdź, jaka jest przyczyna powstawania pleśni w doniczkach, a także poznaj domowe sposoby na pozbycie się pleśni z ziemi kwiatów doniczkowych.

Jakie skutki niesie za sobą pleśń w doniczce?

Pleśń w doniczce zwykle możemy zauważyć na powierzchni podłoża lub na ściankach osłonek. I choć zarodniki pleśni widoczne są gołym okiem na zewnątrz, nie oznacza, że pleśni nie ma wewnątrz doniczki. Pojawienie się pleśni, zaznaczając, że jest ona również wewnątrz podłoża, może powodować więdnięcie i obumieranie naszych roślin. Biały kożuszek na powierzchni ziemi nie sprzyja także prawidłowemu odparowywaniu wody, co w konsekwencji może prowadzić do gnicia korzeni. Jednocześnie nalot ogranicza przesiąkanie wody i soli mineralnych do głębokich warstw podłoża, powodując powolne obumieranie rośliny.

Pleśń w doniczce – przyczyny

Pleśń może pojawiać się na brzegach doniczek, jak również na powierzchni ziemi kwiatowej. Przybiera białą lub brązową barwę, z widocznymi zarodnikami. Często pleśń w doniczce ma rodzaj białego puszku, który może znajdować się na części podłoża, w końcu atakując całą powierzchnię.

Pleśń w doniczce jest najczęstszym problemem w okresie jesieni i zimy, i może utrzymywać się aż do wiosny. Głównymi przyczynami jej powstawania jest niedobór światła spowodowany krótkimi dniami, a także zbyt duża wilgotność powietrza w mieszkaniu. Przyczyną powstawania pleśni na ziemi może być także zbyt obfite podlewanie roślin w okresie jesienno-zimowym.

pleśń w doniczce domowe spodoby

Pleśń w doniczce a podłoże

Inną przyczyną pleśni może być również nieprawidłowo dobrane podłoże. Naturalnie zarodniki pleśni znajdują się w podłożu, dlatego też powinniśmy wybierać ziemię lekką i zapewniać roślinom dobry drenaż na dnie doniczek. Dodatkowo warto pamiętać o prawidłowym podlewaniu roślin, szczególnie w okresie ich spoczynku (jesienią i zimą), gdzie niewystarczająca ilość światła i duża wilgotność powietrza tworzą idealne warunki do rozwoju pleśni na ziemi kwiatowej. Nie przesadzajmy więc z podlewaniem.

Warto także pamiętać, że mitem jest pozbycie się pleśni z doniczek poprzez wymianę podłoża. Jeśli nie zapewnimy roślinom prawidłowych warunków uprawowych, pleśń prędzej czy później wróci i skolonizuje powierzchnię ziemi kwiatowej. Poprzez ciągłe przesadzanie, szczególnie zimą w czasie spoczynku, możemy tylko zaszkodzić roślinie.

Pleśń w doniczkach – domowe sposoby

Jeśli zauważyliśmy pleśń w doniczkach, powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, aby się jej pozbyć. Przedstawiamy kilka sprawdzonych trików na pozbycie się pleśni z doniczek domowymi sposobami.

Cynamon na pleśń w doniczce

cynamon na pleśń w doniczce

Chyba najbardziej popularną metodą jest cynamon na pleśń w doniczce. Ta popularna przyprawa kuchenna może zdziałać prawdziwe cuda nie tylko w kuchni, ale także w zwalczaniu pleśni doniczkowej. Cynamon wykazuje bowiem działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wystarczy oprószyć powierzchnię podłoża cynamonem. Zabieg możemy stosować raz na 2 tygodnie, także zapobiegawczo.

Soda na pleśń w doniczce

soda na pleśń w doniczce

Jednym z domowych sposobów jest soda na pleśń w doniczce. Soda oczyszczona znajduje się chyba w każdym domu, jednak niewiele osób wie, że może być używana również w ogrodnictwie. Soda oczyszczona zapobiega bowiem rozwojowi grzybów i jest skutecznym sposobem w zwalczaniu i zapobieganiu pojawiania się, np. plamistości liści, mączniaka, mszyc, przędziorków czy innych chorób roślinnych.

Aby pozbyć się pleśni z doniczek za pomocą sody oczyszczonej, musimy przygotować specjalną mieszaninę z:

  • 1 litra wody
  • ¼ łyżeczki mydła w płynie (mydło musi być bardzo delikatne!)
  • 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej.

Taką mieszankę wystarczy przelać do spryskiwacza i spryskać zainfekowaną pleśnią roślinę i podłoże, wcześniej zbierając biały nalot z powierzchni ziemi. Należy pamiętać, by mieszaniny używać zaraz po przygotowaniu i nie przechowywać jej.

Sodą oczyszczoną możemy również posypać powierzchnię ziemi kwiatowej – jest ona idealnym zamiennikiem cynamonu.

Woda z czosnkiem do kwiatów

woda z czosnkiem do kwiatów

Dobrym domowym sposobem na przeciwdziałanie i pozbycie się pleśni z doniczek jest woda z czosnkiem do kwiatów. Czosnek, podobnie z resztą jak cynamon, wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Wystarczy przygotować wywar w proporcjach:

  • 4 szklanki wody
  • pół ząbka czosnku.

 Jeśli nie chcemy podlewać kwiatów wodą z czosnkiem, dobrym rozwiązaniem na pozbycie się pleśni z doniczek będzie również wciśnięcie do gleby kilku ząbków czosnku.

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni w doniczkach?

Każdy doskonale wie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego też aby uniknąć problemów z pleśnią na powierzchni ziemi w doniczkach, powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

1. Drenaż

Po pierwsze zawsze musimy pamiętać o zapewnieniu naszym roślinom doniczkowym odpowiedniego drenażu, umożliwiającego prawidłowe odprowadzanie wody z doniczek. Każda doniczka powinna posiadać otwory na spodzie, które zapobiegną gromadzeniu się nadmiaru wody w osłonce. Jeśli nowa doniczka takowych nie posiada, wystarczy nawiercić kilka dziurek wkrętarką bądź „wytopić” je rozgrzanym gwoździem (o ile doniczka jest plastikowa).

Dodatkowo przesadzając czy kupując roślinę, musimy zapewnić jej odpowiedni drenaż z kamieni, keramzytu lub potłuczonej porcelany, umieszczając je na samym spodzie doniczki. Zadbajmy także o dobór odpowiedniego podłoża – musi być lekkie i przepuszczalne, najlepiej z domieszką piasku lub perlitu.

ziemia w doniczce pleśnieje

2. Odpowiednia pielęgnacja roślin w czasie spoczynku

Wiele osób niestety zapomina, że zima to ciężki czas nie tylko dla nas samych, ale również dla roślin, także tych doniczkowych. Ogrzewanie, chłód parapetu, ograniczona ilość światła, zbyt duża wilgotność powietrza lub zbyt suche powietrze, źle wpływają na kondycję naszych roślin. Warto więc pamiętać, że większość roślin w tym czasie przechodzi w stan spoczynku – nie rosną tak intensywnie, mogą nieco stracić na atrakcyjności. W okresie spoczynku rośliny nie wymagają więc tak intensywnego podlewania jak ma to miejsce wiosną czy latem, kiedy wzrost roślin jest najbardziej intensywny. Warto więc podlewać rośliny mniej obficie, by przez zbyt dużą wilgotność podłoża i powietrza nie stwarzać doskonałych warunków do rozwoju pleśni w doniczkach.

3. Odpowiednie warunki w mieszkaniu

Niewiele osób wie, że pleśń w doniczkach może świadczyć o nieprawidłowych warunkach mieszkaniowych. Zwykle wychodzimy z założenia, że im nowsze i bardziej szczelne okna tym lepiej, bo jest nam w mieszkaniu o wiele cieplej. Zbyt duża szczelność okien i brak kratek wentylacyjnych owszem przyczyniają się do tego, że w mieszkanku jest ciepło, ale sprawiają też, że wewnątrz wzrasta wilgotność powietrza. Niestety, poprzez takie działanie sami sobie szkodzimy – ciepło i wilgoć są bowiem idealnymi warunkami do rozwoju pleśni, nie tylko w doniczkach kwiatowych. Ważne jest więc regularne wietrzenie pomieszczeń i nie robienie sobie z mieszkania „hermetycznie zamkniętego opakowania”.

4. Więcej przestrzeni

Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu pleśni w kwiatach, warto zapewnić im odpowiednio dużo przestrzeni. Pamiętajmy więc, że między stłoczonymi doniczkami cyrkulacja powietrza jest o wiele mniejsza, a pośród tego wszystkiego panuje duża wilgoć, co w połączeniu stwarza doskonałe warunki do rozwoju pleśni. Wystarczy zrobić większe odstępy pomiędzy roślinami, przestawić kilka roślin w inne miejsce lub po prostu wybrać się na zakupy i zaopatrzyć się w piętrowy stojak do kwiatów.

Czy to na pewno pleśń w doniczce?

żółty nalot na ziemi w doniczce

Jeśli zauważymy biały nalot na brzegach doniczek czy na powierzchni ziemi, nie musimy wpadać od razu w panikę. Często bowiem pleśń na ziemi w kwiatach mylona jest z osadem wapiennym, który pochodzi ze zbyt twardej wody, jaką podlewamy rośliny. Osad wapienny może przybierać białą lub żółtawą barwę i w przeciwieństwie do pleśni jest twardy i nie wykazuje żadnego zapachu. Żółty nalot na ziemi w doniczce nie jest więc oznaką pleśni, a świadczy po prostu o zbyt dużej twardości wody. Jeśli jednak zauważymy biały lub żółty nalot na ziemi w doniczce, powinniśmy trochę zmiękczyć wodę do podlewania – możemy podlewać kwiaty wodą przefiltrowaną, odstaną lub po prostu przed podlewaniem dodać 0,5 łyżeczki kwasku cytrynowego na 1 litr wody.

Jeśli więc zauważysz, że ziemia w doniczce pleśnieje, koniecznie zastosuj się do przedstawionych powyżej zasad i ciesz się niesamowicie pięknymi roślinami doniczkowymi!

Zostaw opinie

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spis treści:

Cyklamen- pielęgnacja, podlewanie, nawożenie. Co zrobić z cyklamenem po przekwitnięciu i dlaczego cyklamen więdnie?

Cyklamen, inaczej nazywany także fiołkiem alpejskim, to rodzaj rośliny z rodziny pierwiosnkowatych, (Primulaceae) obejmujący wiele interesujących odmian. W poniższym artykule o cyklamenie zaprezentujemy podstawowe...

Kwiat anginka – jak pielęgnować i jakie są właściwości anginki?

Kwiat anginka, znany również jako pelargonia pachnąca, jest niezwykle pięknym i popularnym kwiatem, zarówno do uprawy w ogrodach oraz wnętrzach. Delikatne kwiaty anginki i...

Lawenda na balkon- jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Od kilku lat lawenda w doniczce znajduje swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów. Nic dziwnego- oprócz ciekawego wyglądu, lawenda może pochwalić...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą odpornością i małymi wymaganiami uprawowymi, dzięki czemu...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą rośliną, która często znajduje swoje miejsce w...

Forsycja- przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie. Jak wygląda forsycja i jakie są jej odmiany?

Forsycja należy do tych roślin, które są chętnie sadzone w naszych ogródkach. Podobnie jak przebiśniegi czy krokusy, tak i forsycje są jednymi z pierwszych...

Storczyk- pielęgnacja i choroby storczyków. Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które skutecznie upiększają każde wnętrze. W okresie kwitnienia mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, o wielu barwach i rozmiarach. Choć storczyk jest...

Skrzydłokwiat- pielęgnacja, choroby i odmiany. Co zrobić gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat należy do tych kwiatów doniczkowych, który chętnie wybieramy jako piękną, zieloną ozdobę naszych mieszkań. Nie tylko ze względów wizualnych skrzydłokwiat znajduje swoje miejsce...

Zobacz również:

Pelargonia- uprawa na balkonie i nie tylko. Sprawdź, jak pielęgnować pelargonię

Nie bez przyczyny pelargonie zostały okrzyknięte królowymi balkonów. Są to bardzo wdzięczne, pięknie kwitnące kwiaty, które z...

Przebiśniegi- wiosenne kwiaty w ogrodzie. Gdzie i kiedy sadzić, jak pielęgnować i czy przebiśniegi są pod ochroną?

Od najmłodszych lat, w szkołach uczą nas, że to właśnie przebiśniegi i krokusy są pierwszymi zwiastunami wiosny....

Dracena- odmiany i pielęgnacja. Dlaczego dracena gubi liście? Poradnik

Draceny należą do tych roślin doniczkowych, które są jednymi z najchętniej wybieranych do domowej uprawy. Na fakt,...

Skrzydłokwiat- pielęgnacja, choroby i odmiany. Co zrobić gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat należy do tych kwiatów doniczkowych, który chętnie wybieramy jako piękną, zieloną ozdobę naszych mieszkań. Nie tylko...

Storczyk- pielęgnacja i choroby storczyków. Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które skutecznie upiększają każde wnętrze. W okresie kwitnienia mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, o...

Forsycja- przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie. Jak wygląda forsycja i jakie są jej odmiany?

Forsycja należy do tych roślin, które są chętnie sadzone w naszych ogródkach. Podobnie jak przebiśniegi czy krokusy,...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą...