Dracena- odmiany i pielęgnacja. Dlaczego dracena gubi liście? Poradnik

Draceny należą do tych roślin doniczkowych, które są jednymi z najchętniej wybieranych do domowej uprawy. Na fakt, iż dracena chętnie gości w naszych domach wpływa nie tylko jej egzotyczny wygląd, ale przede wszystkim mało wymagająca pielęgnacja draceny. Najchętniej wybieranymi do uprawy domowej są trzy gatunki, czyli dracena obrzeżona, dracena wonna, dracena odwrócona i lucky bamboo. Jednak jak i wszystkie rośliny, tak i draceny mają specjalne wymagania, które należy spełnić, by cieszyć się pięknem i bujnością liści tych egzotycznych kwiatów. Sprawdź nasz poradnik na temat tego, jak dbać i jak podlewać dracenę, a także to, jakie stanowisko lubi dracena, jak ją rozmnażać i jakie choroby najczęściej dotykają te kwiaty.

Dracena- odmiany

Choć do rodzaju dracena należy około 40 odmian roślin, tylko kilka z nich znalazło swoje zastosowanie w warunkach domowych. Są to rośliny drzewiaste, pochodzące z tropikalnych rejonów Azji i Afryki, które w zależności od odmiany, w środowisku naturalnym mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości. W warunkach domowych draceny zwykle osiągają wysokość około 1-2 metrów, a co ciekawe- nie kwitną prawie nigdy. Przed wojną i jeszcze rzadko w dzisiejszych czasach, dracena nazywana jest także smokowcem. Sprawdź, jakie odmiany draceny najczęściej znajdują swoje miejsce w domowych uprawach.

Dracena obrzeżona (dracena marginata)

Dracena obrzeżona (dracena marginata)

Jedną z najchętniej wybieranych odmian dracen do uprawy doniczkowej, jest dracena obrzeżona. W środowisku naturalnym odmiana marginata wyrasta w postaci nawet 4-5 metrowego drzewa. W uprawie doniczkowej dracena obrzeżona osiąga wysokość do 2-2,5 metra, jednak w większości przypadków roślina doniczkowa osiąga około 1,3 m wysokości. Dracena marginata charakteryzuje się pięknymi zaostrzonymi liśćmi, najczęściej o barwie zielono-różowej. Wraz ze wzrostem, ta odmiana draceny ma tendencję do ogołacania się z liści i w zależności od jakości uprawy, może być nierozgałęziona lub krzewiasta.

Jeśli decydujemy się na zakup draceny obrzeżonej musimy mieć świadomość, że jest to kwiat liściasty, który raczej nigdy nam nie zakwitnie. W warunkach domowych w skrajnych przypadkach dochodzi do zakwitnięcia draceny, jednak gdy będziemy szczęśliwcami, dracena może obdarzyć nas kwiatostanem złożonym z drobnych, intensywnie pachnących kwiatków w kształcie gwiazdek, o barwie kremowo-zielonej.

Dracena wonna (dracena frangrans)

Dracena wonna (dracena frangrans)

Kolejną najczęściej spotykaną w mieszkaniach odmianą draceny, jest dracena wonna. W środowisku naturalnym odmiana frangrans występuje w postaci drzewiastej i osiąga nawet 6 metrów wysokości. W warunkach domowych dracena wonna osiąga wysokość do 2 metrów wysokości, jednak jej wzrost jest bardzo powolny i osiągnięcie takiej wysokości zajmuje dracenie wonnej całe lata. Podobnie jak reszta dracen, tak i dracena wonna posiada szpiczaste liście, jednak w przypadku tej odmiany są one szerokie, a ich ubarwienie skłania się ku zieleni i żółci. Pędy draceny wonnej są grube i mięsiste. Nazwa draceny wonnej wzięła się od intensywnie pachnących, zielonkawych kwiatostanów, które w uprawie domowej raczej nie są spotykane.

Dracena odwrócona (dracena reflexa)

Dracena odwrócona (dracena reflexa)

Obok draceny wonnej i obrzeżonej, w naszych mieszkaniach częstym bywalcem jest także dracena odwrócona. Reflexa w środowisku naturalnym dracena odwrócona rośnie w formie drzewiastej, tworząc kilka rozgałęzionych pni. W uprawie doniczkowej, odmiana reflexa osiąga wysokość do około 1 m wysokości. Charakteryzuje się długimi, lancetowatymi i łukowatymi liśćmi. Liście draceny odwróconej są bardzo charakterystyczne- występują w formie zielonej z kremowymi lub żółtymi brzegami. Z wiekiem dolne liście draceny mogą zasychać i odpadać, odsłaniając część łodygi. Jest to znak, że dracenę warto odmłodzić.

Lucky Bamboo (dracena Sandera)

Lucky Bamboo (dracena Sandera)

Kolejną, bardzo charakterystyczną odmianą draceny, jest lucky bamboo, czyli dracena Sandera. Ten typ draceny charakteryzuje się powyginanymi pędami, na pierwszy rzut oka przypominającymi bambusa, stąd też nazwa lucky bamboo. Dracena Sandera pochodzi z Azji południowej, gdzie ze względu na duże zainteresowanie rośliną, rozpoczęła się jej uprawa na masową skalę. Bambusowate pędy charakterystyczne dla lucky bamboo są efektem specjalnej uprawy, która wraz ze wzrostem zostaje odpowiednio wykręcana, co w efekcie nadaje dracenie charakterystycznych kształtów. Co ciekawe, dracena lucky bamboo nadaje się do uprawy w doniczce lub w naczyniu z wodą.

Dracena deremeńska

Dracena deremeńska

Chętnie wybieraną do domowej uprawy jest także dracena deremeńska. Ta odmiana pochodzi z Afryki, gdzie osiąga wysokość nawet kilku metrów. W warunkach domowych, dracena deremeńska dorasta zwykle do 1,80 metra wysokości. Dracena deremeńska charakteryzuje się bujnymi, ciemnozielonymi liśćmi, na których spotykamy białe obwódki. Liście są zaostrzone ku końcom, a w całokształcie tworzą na łodydze piękny pióropusz. Starsze draceny deremeńskie mają tendencję do gubienia dolnych liści, jednak jest to całkowicie normalne.

Kwiat dracena- pielęgnacja w domu

Bez względu na to, która z odmian przypadnie nam do gustu, niezbędna będzie prawidłowa pielęgnacja draceny. Warto zatem wiedzieć, w jakich warunkach i na jakim stanowisku najlepiej czują się draceny, jak je podlewać i nawozić. Dodatkowo dla bardziej zaangażowanych hodowców, ciekawe może okazać się rozmnażanie dracen w domu.

Dracena – stanowisko i temperatura

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić po przyniesieniu draceny do domu, to znalezienie dla niej odpowiedniego miejsca. Warto wiedzieć, że to właśnie od stopnia naświetlenia będzie zależało to, jaki kolor liści będzie miała roślina. Draceny z reguły najlepiej czują się w jasnym miejscu, o rozproszonym świetle, dzięki czemu obdarzą nas intensywnym ubarwieniem liści. W zbyt zacienionym miejscu dracena spowolni wzrost, a liście będą ciemnozielone. Należy unikać stanowiska, gdzie promienie słoneczne będą padały bezpośrednio na roślinę- liście mogą ulec poparzeniu, o czym świadczyć będzie pojawienie się plam i w konsekwencji odpadanie liści.

Z racji, że draceny są kwiatami egzotycznymi, podczas ich uprawy należy zadbać o zapewnienie kwiatom optymalnej dla wzrostu temperatury. Najlepszą temperaturą dla dracen jest temperatura pokojowa, czyli ta w granicach 21-23 stopni. Zimą, kiedy kwiaty przechodzą w stan spoczynku, dracenie można zapewnić chłodniejsze miejsce, w  którym temperatura nie spada poniżej 13 stopni. Optymalna temperatura dla dracen (szczególnie zimą), może być uzależniona od posiadanej odmiany.

Dracena- podlewanie i nawożenie

Choć dracena jako kwiat doniczkowy nie jest wymagająca w uprawie, prawidłowa pielęgnacja draceny zależy w głównej mierze od jej właściwego podlewania. Jeśli zastanawiasz się, jak podlewać dracenę by cieszyć się bujnymi liśćmi, spieszymy z odpowiedzią. Dracenę w okresie wzrostu należy podlewać raz-dwa razy w tygodniu, zimą natomiast rzadziej. Zawsze po podlaniu z podstawki należy usunąć nadmiar wody, gdyż pozostawiona w naczyniu może powodować gnicie korzeni, a w konsekwencji obumarcie rośliny. Nadmierne podlewanie może prowadzić także do gnicia liści i łodygi rośliny.

Odskocznią od normy jest jednak lucky bamboo, czyli dracena Sandera, gdyż w jej przypadku obfite podlewanie jest wskazane- roślina przystosowana jest do wzrostu zarówno w doniczce, jak i naczyniu z wodą. W jej przypadku należy jednak unikać wody kranowej- najlepszy wzrost Sandery odbywa się w odstanej przegotowanej wodzie.

Aby zapewnić dracenie dobry wzrost, należy nawozić roślinę przynajmniej raz na 2 tygodnie, specjalnym nawozem do roślin doniczkowych/dracen. Liście draceny warto od czasu do czasu zraszać.

dracena pielęgnacja dracena podlewanie

Przesadzanie draceny

Podczas pielęgnacji dracen, warto także zadbać o zapewnienie prawidłowej doniczki. Dracenę przesadzamy zawsze wtedy, gdy stara doniczka robi się za mała- zwykle co 2-3 lata. Przesadzanie draceny należy rozpocząć od przygotowania dużej warstwy drenażu, która zapewni prawidłowe odprowadzanie nadmiaru wody z doniczki. Ziemia do dracen powinna być bogata w składniki pokarmowe i próchnicza, warto więc wybierać mieszanki, dedykowane właśnie tym kwiatom. Starsze draceny nie wymagają przesadzania- wystarczy co jakiś czas wymienić wierzchnią warstwę ziemi na świeżą.

Kwiat dracena- rozmnażanie

Czy rozmnażanie draceny można zrobić w domu? Oczywiście! Wystarczy jedynie kilka wskazówek i nieco cierpliwości, i będziemy mogli cieszyć się młodymi dracenami.

Rozmnażanie draceny z sadzonek

Najbardziej znanym sposobem na rozmnożenie draceny, jest rozmnażanie z sadzonek, co najczęściej następuje po skracaniu zbyt wysokich dracen. Odcięty wierzchołek należy oczyścić z dolnych liści i zanurzyć w ukorzeniaczu. Następnie umieścić sadzonki w zwilżonym piasku i czekać, aż wypuszczą korzenie. Można także umieścić sadzonki w naczyniu z wodą i czekać, aż wypuszczą korzenie. Po tym czasie młode draceny wystarczy zasadzić w doniczkach.

Rozmnażanie draceny z łodygi

Drugim popularnym sposobem rozmnażania dracen, jest rozmnażanie z łodygi, w którego celu najczęściej wykorzystuje się łodygi bez liści. Taki pęd wystarczy pociąć na mniejsze i posadzić w ziemi. Ten sposób wymaga nieco więcej czasu niż rozmnażanie z wierzchołków, jednak również dobrze się sprawdza.

Rozmnażanie draceny z okładów powietrznych

Kolejnym równie popularnym sposobem na rozmnożenie dracen, jest zastosowanie okładów powietrznych. W tym celu należy naciąć pęd draceny i umieścić w nim mały patyczek (wykałaczkę, zapałkę), aby zapobiec zrastaniu się nacięcia. Na to miejsce wystarczy nałożyć foliowy woreczek wypełniony wilgotną ziemią- po kilku tygodniach w tym miejscu powinny pojawić się korzenie.

Choroby draceny- dlaczego dracena gubi liście?

Podobnie, jak w przypadku innych roślin doniczkowych, tak i w przypadku dracen mamy do czynienia z chorobami. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy i w porę zareagujemy, będziemy w stanie pomóc naszej dracenie. Warto więc wiedzieć, jakie choroby mogą trapić dracenę. Jeśli zauważymy, że dracena gubi liście lub liście draceny żółkną, powinniśmy zacząć działać.

Dracena – suche końcówki liści

Jedną z najczęstszych oznak, jaką możemy zauważyć podczas uprawy draceny, są przeschnięte końcówki liści. Przyczyną ich usychania jest zbyt suche powietrze w pomieszczeniu, w którym dracena się znajduje. Najczęściej zjawisko usychania końcówek liści w dracenie możemy zauważyć zimą, kiedy to mieszkania są ogrzewane. Aby pomóc roślinie, wystarczy regularnie zraszać liście lub ustawić pod liśćmi naczynia z wodą. Warto unikać bytowania draceny zaraz obok kaloryfera.

Dracena gubi liście

Wiele osób uskarża się, że dracena gubi liście. Takie zjawisko także może być spowodowane zbyt małą wilgotnością powietrza. W takim przypadku liście draceny zaczną odpadać masowo, a sam pień zacznie się ogołacać. Warto także pamiętać, że odpadanie dolnych liści draceny jest zjawiskiem naturalnym- ma to związek ze wzrostem rośliny, która gubiąc dolne liście po czasie wypuści nowe (na szczycie pędu).

Brzegi liści pękają

Często pojawia się także temat pękania brzegów liści w dracenie. Takie zjawisko jest szczególnie często spotykane w dracenie deremeńskiej, której liście są z reguły grubsze. Pękanie liści na brzegach jest spowodowane nagłą zmianą temperatur, np. po przyniesieniu draceny z chłodnego miejsca do ciepłego mieszkania. Jeśli chcemy zapobiec powstawaniu pęknięć, musimy zapewnić dracenie stałą temperaturę wzrostu, nawet bez krótkotrwałych jej zawahań.

Gnicie korzeni i łodygi

Jak wspominaliśmy wcześniej, zbyt obfite podlewanie i pozostawianie wody w podstawce, może przyczynić się do gnicia korzeni i łodygi draceny. Jeśli zauważymy, że dracena zaczyna marnieć- liście robią się wiotkie, żółkną i opadają, należy wyjąć kwiat z ziemi i sprawdzić stan korzeni. Jeśli pęd i korzenie są przegnite, niestety dracena nadaje się do wyrzucenia. Jeśli jednak zgnilizna objawia się na początkowym etapie, dracenę wystarczy przesadzić do lekkiej ziemi z warstwą drenażu.

Blaknięcie liści i plamy u draceny

Częstym objawem, jaki dotyka draceny, są plamy i osłabienie liści. Takie symptomy są objawem poparzenia rośliny, czyli konsekwencją bezpośredniego padania promieni słonecznych na kwiat. W takim przypadku należy zmienić stanowisko draceny. Blaknięcie liści jest z kolei objawem stanowiska zbyt zacienionego.

Choć większość dolegliwości dracen jest spowodowana nieprawidłową pielęgnacją, niewykluczone jest także pojawienie się chorób bakteryjnych i grzybiczych, a także szkodników. Draceny najczęściej atakowane są przez wełnowce lub przędziorki, a oznaką choroby bakteryjnej lub grzybiczej jest plamistość liści, objawiająca się pojawiającymi się na liściach żółtymi, później brązowymi plamami, które z czasem zaczynają się powiększać.

Czy dracena jest trująca?

Choć dracena jest często spotykana i chętnie wybierana jako ozdoba mieszkania, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy dracena jest trująca. Jest to szczególnie ważne pytanie w przypadku, gdy w naszym mieszkaniu przebywają dzieci lub zwierzęta (szczególnie koty i psy). Warto więc wiedzieć, że dracena jest zaliczana do tych roślin doniczkowych, które zaliczane są do trujących. Pamiętajmy jednak, że dracena może wywoływać niepożądane objawy w przypadku zjedzenia jej liści lub kory w dużej ilości. Związkami trującymi, które zawarte są w dracenie, są saponiny, których największe stężenie odnotowuje się w liściach i korze tych roślin. W małych ilościach, saponiny mają działanie lecznicze, jednak w zbyt dużej ilości prowadzą do podrażnień błon śluzowych, a także mogą wywołać biegunkę i wymioty. W nadmiernym kontakcie ze skórą, substancje te mogą wywoływać reakcje alergiczne.

czy dracena jest trująca

Zostaw opinie

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spis treści:

Cyklamen- pielęgnacja, podlewanie, nawożenie. Co zrobić z cyklamenem po przekwitnięciu i dlaczego cyklamen więdnie?

Cyklamen, inaczej nazywany także fiołkiem alpejskim, to rodzaj rośliny z rodziny pierwiosnkowatych, (Primulaceae) obejmujący wiele interesujących odmian. W poniższym artykule o cyklamenie zaprezentujemy podstawowe...

Kwiat anginka – jak pielęgnować i jakie są właściwości anginki?

Kwiat anginka, znany również jako pelargonia pachnąca, jest niezwykle pięknym i popularnym kwiatem, zarówno do uprawy w ogrodach oraz wnętrzach. Delikatne kwiaty anginki i...

Pleśń w doniczce – jakie są jej przyczyny? Domowe sposoby na pozbycie się pleśni z ziemi

Szczególnie w okresie jesiennym, wiele osób zauważa niepokojące zmiany w ziemi kwiatów doniczkowych. Dziwny, biały lub brązowy nalot zbierający się na powierzchni ziemi, jest...

Lawenda na balkon- jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Od kilku lat lawenda w doniczce znajduje swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów. Nic dziwnego- oprócz ciekawego wyglądu, lawenda może pochwalić...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą odpornością i małymi wymaganiami uprawowymi, dzięki czemu...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą rośliną, która często znajduje swoje miejsce w...

Forsycja- przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie. Jak wygląda forsycja i jakie są jej odmiany?

Forsycja należy do tych roślin, które są chętnie sadzone w naszych ogródkach. Podobnie jak przebiśniegi czy krokusy, tak i forsycje są jednymi z pierwszych...

Storczyk- pielęgnacja i choroby storczyków. Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które skutecznie upiększają każde wnętrze. W okresie kwitnienia mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, o wielu barwach i rozmiarach. Choć storczyk jest...

Zobacz również:

Pelargonia- uprawa na balkonie i nie tylko. Sprawdź, jak pielęgnować pelargonię

Nie bez przyczyny pelargonie zostały okrzyknięte królowymi balkonów. Są to bardzo wdzięczne, pięknie kwitnące kwiaty, które z...

Przebiśniegi- wiosenne kwiaty w ogrodzie. Gdzie i kiedy sadzić, jak pielęgnować i czy przebiśniegi są pod ochroną?

Od najmłodszych lat, w szkołach uczą nas, że to właśnie przebiśniegi i krokusy są pierwszymi zwiastunami wiosny....

Skrzydłokwiat- pielęgnacja, choroby i odmiany. Co zrobić gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat należy do tych kwiatów doniczkowych, który chętnie wybieramy jako piękną, zieloną ozdobę naszych mieszkań. Nie tylko...

Storczyk- pielęgnacja i choroby storczyków. Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które skutecznie upiększają każde wnętrze. W okresie kwitnienia mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, o...

Forsycja- przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie. Jak wygląda forsycja i jakie są jej odmiany?

Forsycja należy do tych roślin, które są chętnie sadzone w naszych ogródkach. Podobnie jak przebiśniegi czy krokusy,...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą...

Lawenda na balkon- jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Od kilku lat lawenda w doniczce znajduje swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów. Nic...