Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą rośliną, która często znajduje swoje miejsce w naszych mieszkaniach. Nic dziwnego, gdyż prawidłowo pielęgnowany ficus benjamin charakteryzuje się bujnym wzrostem i idealnie ożywia wnętrza. Z racji, że ficus benjamina często bywa kapryśny, warto zadbać o jego prawidłową pielęgnację. W tym artykule postaramy się nakreślić podstawy pielęgnacji figowca benjamina, podpowiemy dlaczego beniaminek gubi liście i z jakimi chorobami może się borykać.
Ficus benjamina- skąd pochodzi? Odmiany i charakterystyka
Figowiec benjamina zalicza się do roślin z rodziny morwowatych, a jego pochodzenie przypisuje się Azji, a dokładniej Tajlandii. W naturalnych warunkach fikusy dorastają nawet do 30 metrów wysokości, w domowych warunkach jednak, beniaminek może osiągać wysokość od 30 do 250 cm. W przypadku domowej uprawy odmian drobnolistnych, możemy mierzyć się z drzewkiem o wysokości nawet 5 metrów.
Ficus benjamin- odmiany
Rodzaj roślin Ficus jest naprawdę ogromny, a gatunek benjamina jest jednym z najbardziej rozbudowanych, do którego zalicza się wiele odmian. Bez względu na odmianę, ficus benjamina charakteryzuje się ostro zakończonymi eliptycznymi liśćmi w ciemnozielonym kolorze. W zależności od odmiany, beniaminek może mieć jaśniejszą- białą lub żółtawą obwódkę liści. Listki ułożone są na pędach naprzemiennie i dość gęsto. Najczęściej spotykane odmiany charakteryzują się jednym pniem, choć dość charakterystyczne są również odmiany o pniach zaplecionych, rozgałęzionych lub rośliny w formie krzewu.
Zdecydowanie najbardziej popularną w Polsce odmianą benjamina jest ficus benjamina natasja. Jest to odmiana o pięknych, lekko błyszczących liściach i łagodnym przekroju.

Na co zwrócić uwagę kupując kwiat beniamin?
Jeśli zdecydujemy się na uprawę beniaminka w domu, powinniśmy wiedzieć na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Przede wszystkim powinniśmy wybierać zawsze zdrowe rośliny, o ładnie wybarwionych listkach. Warto zwrócić uwagę, czy na liściach i w ziemi beniaminka nie bytują żadne szkodniki, np. tarczniki. Z racji, że ficus benjamin jest bardzo wrażliwy na nagłe zmiany temperatury, kupując kwiat w zimniejszych okresach, na czas transportu warto go owinąć papierem. Dodatkowo warto pamiętać, że zbyt długa podróż i niedobór światła mogą sprawić, że roślina po przywiezieniu do domu może zacząć gubić listki.
Figowiec benjamina- uprawa i pielęgnacja
Aby kwiat beniamin pięknie się rozwijał, konieczne jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków wzrostu. Beniaminki charakteryzują się bowiem tym, że jeśli nie odpowiadają mu dotychczasowe warunki uprawy, kwiat bardzo szybko zaczyna marnieć, liście zaczynają żółknąć i opadać. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację, gdy beniaminek gubi listki.
Beniamin kwiat- stanowisko i temperatura

Jak wspomnieliśmy powyżej, ficus beniamin jest bardzo podatny na opadanie liści. Główną tego przyczyną może być niewłaściwe stanowisko, w którym znajduje się roślina. Z racji, że ficus benjamina z czasem osiąga spore rozmiary, jego stanowisko powinno być dokładnie przemyślane. Kwiat beniamin bowiem przyzwyczaja się do kąta padania światła i z tego względu nie lubi przestawiania. Przesunięcie doniczki lub przestawienie rośliny może skutkować zahamowaniem wzrostu lub beniaminek zacznie gubić liście.
Stanowisko dla fikusa beniamina powinno być dobrze nasłonecznione, jednak bez bezpośredniego padania promieni słonecznych. Warto zadbać także o to, by stanowisko było bezpieczne od przeciągów, gdyż roślina bardzo ich nie lubi.
Temperatura, jaką preferują beniaminy to ta w granicach 20-24 stopni Celsjusza. W czasie spoczynku, fikus beniamina powinien mieć zapewnioną temperaturę 12-15 stopni. W okresie letnim od czerwca do końca września możemy wystawić beniamina na balkon lub taras, warto zapewnić mu miejsce jasne, jednak nie w bezpośrednim nasłonecznieniu.
Sadzenie beniamina

W prawidłowej pielęgnacji ficusa beniamina bardzo ważny jest również dobór odpowiedniej doniczki. Mimo, że te rośliny osiągają spore rozmiary, nie należy sadzić ich w obszernych donicach. Fikus beniamin lubi ciasne doniczki, dzięki którym wzrost korzeni jest ograniczony. Jeśli donica będzie zbyt duża, zahamowany zostanie wzrost rośliny, a całą energię kwiat beniamin skupi na rozroście korzeni. Warto więc przesadzać ficus beniamina dopiero wtedy, gdy korzenie zaczną przerastać ziemię.
Ziemia dla ficusa beniamina- jaka najlepsza?
Dla zapewnienia prawidłowego wzrostu figowca beniamina, niezbędne będzie dobranie odpowiedniego podłoża. Ziemia do fikusa benjamina powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Warto więc zainwestować w specjalne mieszanki, które dedykowane są właśnie fikusom.
Ficus benjamin- podlewanie
Do właściwej pielęgnacji fikusa benjamina zalicza się również prawidłowe podlewanie rośliny. Jest ono jednym z kluczowych elementów, które zapewniają prawidłowy wzrost naszego beniaminka. Benek z reguły lubi lekko wilgotne podłoże, jednak należy uważać, gdyż nadmiar wody może mieć opłakane skutki w postaci żółknących liści. Ficus benjamina należy więc w sposób umiarkowany, najlepiej ponownie podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia przeschnie. Latem podlewanie benjamina można przeprowadzać średnio 2 razy w tygodniu, zimą natomiast podlewanie należy ograniczyć-średnio raz na 10 dni.
Kwiat beniamin lubi być podlewany miękką wodą z ograniczoną ilością składników mineralnych. Warto więc podlewać ficus benjamina wodą przegotowaną lub przefiltrowaną.

Zraszać czy nie zraszać? Oto jest pytanie!
Fikus benjamin bardzo nie lubi kurzu na liściach, dlatego też w prawidłowej pielęgnacji nie powinno zabraknąć regularnych kąpieli bądź zraszania. Warstwa kurzu, która osiada się na liściach beniaminka może prowadzić do zahamowania jego wzrostu. Z oczyszczania liści możemy zrezygnować jednak w czasie spoczynku rośliny.
Zraszanie fikusa beniamina powinno odbywać się regularnie i dokładnie- głównie ze względu na dość gęsto usytuowane liście, do których ciężko dotrzeć. Mniejsze egzemplarze możemy swobodnie myć pod prysznicem, warto jednak zabezpieczyć ziemię przed zbyt intensywnym przemoknięciem, np. folią.
Nawóz do fikusa- czyli jak nawozić kwiat beniamin
Figowiec beniamina lubi być dokarmiany, jednak z nawozem do fikusa należy uważać. Niedostateczne nawożenie beniaminka może skutkować podatnością na choroby, opadaniem liści lub ich przebarwieniem. Figowiec benjamina należy nawozić przynajmniej raz w miesiącu, a w okresie wzrostu (od marca do września) częściej, nawet podczas każdego podlewania jednak z nieco z ograniczoną dawką nawozu. Na nawóz do fikusa należy jednak uważać, gdyż jego nadmiar może prowadzić do uszkodzenia korzeni beniaminka, poprzez co roślina nie będzie zdolna do odpowiedniego nawadniania i po prostu zmarnieje.
Przycinanie fikusa beniaminka
Mimo, iż figowiec beniamina rośnie dość wolno, możemy go co jakiś czas przycinać. Roślina bardzo dobrze znosi ten zabieg, a samo przycinanie pozwala uformować taki kształt rośliny jakiego chcemy- możemy np. wystylizować ficus benjamina bonsai. Nie ma jednak konieczności regularnego przycinania fikusa, gdyż roślina nie rozrasta się na boki, a raczej pnie się w górę. Jeśli chcemy przyciąć fikusa benjaminka, najlepiej robić to w miesiącach zimowych- po stanie spoczynku roślinka zacznie wypuszczać nowe pędy.
Czy rozmnażanie beniaminka jest możliwe?
Owszem, ficus beniamin możemy rozmnożyć i nie należy do najtrudniejszych czynności. Rozmnażanie fikusa beniamina jest możliwe na dwa sposoby- przez odkłady bądź sadzonki.
Rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych jest znacznie prostsze, gdyż wystarczy pobrać pędy z jednym oczkiem i odpowiednio dociąć- 1cm nad i 1 cm pod oczkiem, zostawiając liście i ogonki liściowe. Gotowe sadzonki warto zanurzyć już tylko w ukorzeniaczu, a następnie wsadzić do wody lub ziemi i cierpliwie poczekać na korzonki.
Problemy w uprawie ficusa benjamina- choroby i szkodniki
Beniamin gubi liście
Najczęstszym problemem w uprawie zdecydowanie jest opadanie liści u ficusa benjamina. Jak wspominaliśmy wcześniej, gubienie listków może być spowodowane poprzez nieprawidłowe usytuowanie rośliny (zbyt mało słońca) ,niewłaściwe podlewanie lub zbyt intensywne nawożenie beniaminka. Opadanie liści w dolnej części rośliny świadczy o zbyt mocnym nawodnieniu, dlatego od zaobserwowania tego zjawiska należy zaniechać intensywnego podlewania. Dodatkowo w okresie zimowym liście mogą zacząć opadać od zbyt wysokiej temperatury, spowodowanej głównie ogrzewaniem centralnym- warto wtedy regularnie zraszać kwiat lub zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, stosując np. nawilżacze powietrza.
Choroby beniamina

Plamistość liści
Figowiec benjamina charakteryzuje się dość sporą odpornością na choroby, jednak nie znaczy to, że nasza roślina nie może zachorować. Najczęściej występującą przypadłością jest bowiem plamistość liści, która objawia się okrągłymi żółtymi plamkami na ich powierzchni. Jeśli zauważymy pierwsze objawy choroby, niezbędne będzie użycie odpowiednich środków przeciwko plamistości i przestawienie rośliny w jaśniejsze miejsce.
Suche końcówki liści
W przypadku ficusa beniamina możemy zaobserwować również zasychanie końcówek liści, które może być spowodowane zbyt małą wilgotnością i jest to przypadłość, którą możemy zaobserwować głównie w okresie zimowym. Na zasychające końcówki liści u beniaminka lekarstwem będzie częste zraszanie rośliny lub zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Benjamin kwiat w ogrodzie i na tarasie- czy to możliwe?
Wiele osób zastanawia się, czy beniaminek będzie odpowiednią rośliną do ogrodu, na balkon czy taras. Okazuje się, że na świeżym powietrzu benjamin nabiera sił, a jego wzrost jest znacznie przyspieszony. Ważne jest jednak zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska, bez bezpośredniego padania promieni słonecznych. W okresie zimowym jednak, warto beniaminka przenieść do domu, gdyż zbyt niskie temperatury mogą doprowadzić do zniszczenia rośliny.
Sprawdź również jak dbać o storczyki.