Storczyk- pielęgnacja i choroby storczyków. Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które skutecznie upiększają każde wnętrze. W okresie kwitnienia mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, o wielu barwach i rozmiarach. Choć storczyk jest bardzo często kupowanym kwiatem, wielu z nas nie wie, jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja storczyków. Poznaj podstawowe zasady na temat tego, jak uprawiać storczyki, jakie są najczęściej występujące choroby storczyków i jakie storczyki są najlepsze dla początkujących.

Odmiany storczyków

Podobnie jak inne kwiaty, tak i storczyki mogą pochwalić się mnogością odmian. W zależności od odmiany storczyka, będziemy mogli cieszyć różną wielkością i kształtem kwiatów, obfitością i częstotliwością kwitnienia, ale także będziemy musieli zastosować odpowiednią dla danego typu pielęgnację. Choć w dzisiejszym wpisie skupimy się głównie na dwóch najpopularniejszych odmianach, warto wiedzieć, że do wyboru mamy także inne, równie piękne storczyki. Jakie odmiany storczyków są najbardziej znane w Polsce?

Storczyk phalaenopsis (falenopsis)

Storczyk phalaenopsis (falenopsis)

Storczyk falenopsis jest to najbardziej rozpoznawalna przez wszystkich odmiana storczyka. To właśnie kwiaty tego typu są najczęściej dostępne (np. w supermarketach), w dość atrakcyjnych cenach. Charakteryzują się dużymi kwiatami, umieszczonymi na dużym pędzie. Storczyki phalaenopsis możemy spotkać w różnych gamach kolorystycznych, choć najczęściej widoczne są kwiaty o barwie białej, różowej i fioletowej. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się storczyki o kwiatach w cętki, a także o intensywnie niebieskim kolorze. W przypadku niebieskich storczyków warto wspomnieć, że taką barwę uzyskuje się poprzez zaaplikowanie atramentu w pędzie biało kwitnącego storczyka. Jeśli więc decydujemy się kupić niebieski storczyk, warto pamiętać że przy kolejnym kwitnieniu roślina będzie miała białe kwiaty.

Storczyk dendrobium

Storczyk dendrobium

Storczyki dendrobium jest to drugi, najczęściej wybierany typ storczyka, jaki chętnie znajduje miejsce w naszych mieszkaniach. Nic w tym dziwnego, ponieważ storczyk dendrobium jest stosunkowo łatwy w uprawie. W obrębie rodzaju dendrobium znajduje się nieco ponad 1000 gatunków storczyków, oferujących zarówno miniaturowe, jak i dość spore rozmiary (nawet powyżej metra). Ze względu na małe wymagania co do uprawy, to właśnie storczyk dendrobium jest polecany początkującym hodowcom.

Poza tymi dwiema najbardziej popularnymi odmianami, możemy natknąć się na takie odmiany storczyków jak:

  • storczyk epidendrum,
  • storczyk katleja,
  • storczyk cymbidium,
  • storczyk motylnik,
  • storczyk miltonia,
  • storczyk sabotek,
  • storczyk zygopetalum,
  • storczyk wanda.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie storczyka?

Decydując się na zakup storczyka, niezależnie od tego, czy ma to być storczyk do domu czy storczyk na prezent, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które pozwolą określić stan rośliny i sprawdzić, czy storczyk będzie w stanie cieszyć nasze oko przez dłuższy czas. Często, szczególnie w marketach, kupujemy storczyki pod wpływem impulsu, chwytając pierwszą lepszą roślinę o pięknych kwiatach i w atrakcyjnej cenie. Jeśli jednak storczyk nie ma być rośliną „jednorazową”, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze rośliny.

choroby storczyków

Po pierwsze zawsze powinniśmy wybierać okazy zdrowe, o jędrnych listkach. Na liściach storczyków nie powinno być plam i uszkodzeń- powinny być intensywnie zielone, jędrne i błyszczące. Dodatkowo warto sprawdzić spód liści, czy nie znajdują się pod nimi żadni niepożądani goście, o których kilka słów napiszemy jeszcze poniżej.

Po drugie warto obejrzeć korzenie storczyków, a jest to możliwe dzięki przeźroczystym doniczkom, w jakich rośliny są najczęściej sprzedawane. Storczyk powinien być dobrze ukorzeniony, mieć jędrne, jasne i srebrzyste korzonki z zielonkawymi końcówkami. Jeśli zauważymy, że storczyk ma poodcinane lub przegnite korzenie, nie kupujmy takiej rośliny- świadczy to o jej gniciu i o tym, że w najbliższym czasie po prostu obumrze.

Po trzecie zwróćmy uwagę na kwiatostany. Najczęściej w sprzedaży dostępne są storczyki kwitnące lub z pąkami. Oczywiście najlepiej decydować się na zakup tych storczyków, które mają jak najmniej rozwiniętych pąków- dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się widokiem rozkwitniętych kwiatów. Pąki storczyków, podobnie jak kwiaty, nie powinny być wysuszone i zwiędnięte, gdyż będzie to świadczyło o zbyt małym podlewaniu rośliny lub o tym, że jest ona po prostu w złej kondycji.

Dla niektórych może się to wydać dziwne, ale przez zakupem warto obwąchać storczyka- jeśli wyczuwalny jest zapach stęchlizny, warto zrezygnować z zakupu.

Storczyk w domu- stanowisko

Jeśli już wybraliśmy najlepszego, najpiękniejszego i najbardziej zdrowo wyglądającego storczyka, powinniśmy wiedzieć, jak zacząć go pielęgnować, by nadal pozostał w tak świetnej kondycji. W pierwszej kolejności musimy wybrać odpowiednie dla storczyka stanowisko. Storczyk najlepiej czuje się na dobrze naświetlonym, jednak nie na bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Dla storczyka najlepiej więc wybierać miejsca o dobrym, rozproszonym świetle. Aby uzyskać najlepsze stanowisko dla storczyka, warto decydować się na parapet od strony wschodniej lub zachodniej- należy unikać okien od strony południowej.

Warto pamiętać, że od nadmiaru słońca liście storczyków mogą ulec poparzeniom, co w konsekwencji spowoduje powstawanie na nich plam i żółknienie. Jeśli stanowisko storczyk będzie miał zbyt ciemne, liście staną się matowe, a kwitnienie będzie zahamowane. Jeśli zauważymy, że nasz storczyk zaczyna mieć którekolwiek z tych oznak, należy zmienić jego stanowisko.

Jak podlewać storczyki?

jak podlewać storczyki

Odpowiednia pielęgnacja storczyków opiera się w głównej mierze na ich prawidłowym podlewaniu. Jak podlewać storczyki, aby korzenie nie gniły lub roślina nie była przesuszona?

Podstawowym błędem, jaki popełnia znaczna część osób podczas uprawy roślin w domu, jest podlewanie wszystkich roślin jednakowo. Storczyki powinniśmy podlewać dopiero wtedy, gdy ich podłoże całkowicie przeschnie, czyli co około 7-14 dni. Najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie storczyków poprzez zanurzenie doniczki w misce z wodą. Storczyka należy zostawić w wodzie tak długo, aż całe podłoże będzie dobrze nawodnione. Po tym czasie storczyka wystawić z wody i odczekać, aż nadmiar wody wyleci z doniczki.

Warto pamiętać, że za każdym razem należy usuwać nadmiar wody z osłonki. Znajdujące się w wodzie korzenie będą ulegać gniciu, co w konsekwencji doprowadzi do obumarcia rośliny. Dodatkowo storczyki należy podlewać wodą o temperaturze pokojowej, najlepiej miękką (deszczówka, przegotowana lub przefiltrowana). Pamiętaj także, że storczyk nie lubi zraszania.

Wniosek? Storczyki należy podlewać rzadko, ale obficie.

Temperatura idealna dla storczyków

Każda odmiana storczyków do doskonałego wzrostu potrzebuje innych warunków. W przypadku jednak najbardziej popularnych storczyków, czyli tych z rodzaju faleopsis (phalaeopsis), temperatura otoczenia idealna do odpowiedniego wzrostu, to 23-27 stopni w ciągu dnia i około 20 stopni w nocy. O storczykach należy także pamiętać w czasie zimy- z racji, że te rośliny nie lubią zimnych przeciągów, nie powinny być narażone na stanie przy uchylonym oknie. Wilgotność powietrza, jaką najbardziej lubią storczyki, powinna oscylować w granicach 60%.

Jak dbać o storczyki- czyli nawożenie i stan spoczynku orchidei

Aby prawidłowo zadbać o storczyki, nie należy zapominać o ich nawożeniu. W sklepach znajdziemy bardzo dużo przeróżnych preparatów wspomagających wzrost i kwitnienie storczyków. Storczyki należy nawozić co 3-4 tygodnie lub przy każdym podlewaniu, ale w mniejszym stężeniu. Po zakupie danego preparatu do storczyków należy sprawdzić zalecenia producenta na temat dozowania odżywki. Najczęściej wzmacnianie storczyków odbywa się poprzez nawożenie dolistne, czyli spryskiwanie liści i korzeni płynnym nawozem do storczyków. Należy jednak pamiętać, że nie należy spryskiwać nawozem kwiatów i pąków rośliny.

Podobnie jak reszta roślin, tak i storczyk wymaga zapewnienia mu czasu spoczynku. Taki okres zwykle przypada po kwitnieniu, kiedy roślina widocznie zwalnia rytm wzrostu. W czasie spoczynku storczyka nie podlewamy i zapewnimy mu nieco chłodniejsze stanowisko.

Przed poddaniem storczyka w stan spoczynku, należy usunąć pożółkłe pędy kwiatowe. Jeśli pędy są nadal zielone, należy przyciąć je na wysokości drugiego oczka (charakterystyczne ciemniejsze obręcze na pędach), licząc od dołu.

Podłoże i doniczka dla storczyka

doniczki do storczyków

Storczyki charakteryzują się zastosowaniem specjalnego podłoża, składającego się głównie z kory. W sklepach możemy kupić specjalne podłoża do storczyków, w których oprócz kory (najczęściej sosnowej), znajdują się także kawałki węgla drzewnego, torfu wysokiego i kawałków styropianu. Bez względu na to, jakiej marki podłoże do storczyków wybierzemy, musimy pamiętać, że powinno być ono dobrze przepuszczalne, przewiewne i lekkie.

Doniczka dla storczyka powinna charakteryzować się dużą przepuszczalnością, czyli posiadać duże otwory na spodzie. W przypadku storczyka falenopsis, powinniśmy zadbać o przeźroczystą doniczkę, dzięki której będziemy mogli na bieżąco sprawdzać kondycję korzeni. Jeśli jednak nie podobają nam się wystające z doniczki korzenie lub gdy storczyk ma stanąć w widocznym miejscu, do dyspozycji mamy różnego rodzaju osłonki do storczyka, które możemy dopasować do designu pomieszczenia (głównie ze względu na dużą gamę kolorystyczną). Warto jednak pamiętać, że korzenie storczyków lubią światło i lepiej nie decydować się na stosowanie takich osłonek, głównie ze względu na czasowe żółknięcie, a w konsekwencji obumieranie rośliny.

Storczyk- kiedy przesadzać?

Pielęgnacja storczyka, oprócz podlewania i nawożenia, sprowadza się również do przesadzania. Storczyki, podobnie jak i inne rośliny także wymagają przesadzania i zmiany podłoża, jednak wielu z nas kompletnie nie wie, jak przesadzać storczyki.

Kiedy przesadzić storczyka?

jak przesadzić storczyka

Storczyka powinniśmy przesadzić wtedy, gdy zauważymy, że:

  • w podłożu pojawiły się glony, grzyby lub pleśń,
  • korzenie zaczęły gnić,
  • podłoże jest zbyt przesolone lub uległo rozkładowi,
  • korzenie są zbyt przerośnięte i zaczynają wystawać z doniczki,
  • w glebie pojawiły się szkodniki.

Jeśli jednak pielęgnacja storczyka będzie przebiegać prawidłowo i roślina będzie utrzymywać dobrą kondycję, przesadzanie storczyka powinno odbywać się średnio co 2 lata, w okresie wiosny. Nie powinno przesadzać się kwitnących orchidei, chyba, że roślina wymaga natychmiastowej zmiany podłoża. W takim przypadku należy obciąć kwiat.

Rozmnażanie storczyków

Każdy, komu choć raz udało się wyhodować jakąkolwiek roślinę tak, by można było pobrać z niej młode pędy wie, jaka to radość. Najbardziej popularnym jest jednak oddzielanie rośliny z odrostu. Od rośliny „matczynej” należy oddzielić nowo wyrosły pęd wraz z kilkoma korzeniami i zasadzić w oddzielnej doniczce dla storczyka.

Choroby storczyków

Posiadając w swoim mieszkaniu storczyki, powinniśmy wiedzieć jakie choroby i pasożyty najczęściej dopadają te piękne kwiaty, aby w porę pomóc i uratować marniejącą roślinę. Do głównych przyczyn obumierania storczyków zaliczamy:

  • choroby bakteryjne i grzybicze,
  • szkodniki.

Choroby bakteryjne i grzybicze storczyków, często biorą się z niewłaściwej pielęgnacji. Szczególnie storczyki przelewane i przesadzane do nieodpowiedniego podłoża, są szczególnie podatne na choroby wywołane poprzez bakterie i grzyby. Choroby storczyków, jakie wywołane są nieprawidłową pielęgnacją to:

  • czarna zgnilizna (na liściach pojawiają się ciemne plamy, które szybko się powiększają),
  • szara pleśń (pojawienie się na liściach żółtych plam, które z czasem szarzeją i pojawia się na nich nalot),
  • fuzarioza (po zarażeniu następuje więdnięcie i żółknięcie storczyka, z czasem roślina brązowieje i zanika),
  • antraknoza (czyli plamistość liści, na których powierzchni pojawiają się ciemne owalne plamy),
  • mokra zgnilizna i plamistość bakteryjna (liście storczyków tracą kolor, stają się jaśniejsze i miękną, a całemu procesowi towarzyszy nieprzyjemny zapach zgnilizny).

Szkodniki, jakie żerują na storczykach są bardzo częstą przyczyną obumierania tych pięknych roślin. Często zdarza się, że zarażoną roślinę przynosimy ze sklepu i wtedy zaczyna się prawdziwa walka o przetrwanie. Szkodniki storczyków, jakie najczęściej możemy zaobserwować to:

  • wełnowce (na liściach storczyków pojawia się biały, lepki i kłaczkowaty nalot; żerują w kątach liści),
  • tarczniki (żerują na wewnętrznej części liści i pędach, mają brązowy kolor),
  • wciornastki (malutkie pasożyty w kolorze białawym, żerujące na całej powierzchni liści),
  • mszyce (mogą mieć kolor czarny, zielony lub brązowy, są bardzo lepkie).

Jeśli prawidłowo zdiagnozujemy choroby storczyków i w porę zauważymy niepokojące zmiany, z powodzeniem będziemy w stanie uratować roślinę. Jeśli jednak środki ochrony storczyków nie poskutkują, roślinę będzie trzeba wyrzucić. Warto pamiętać, że jeśli zobaczymy na storczyku niepokojące zmiany chorobowe, zainfekowaną roślinę należy niezwłocznie odizolować od pozostałych.

Zostaw opinie

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spis treści:

Cyklamen- pielęgnacja, podlewanie, nawożenie. Co zrobić z cyklamenem po przekwitnięciu i dlaczego cyklamen więdnie?

Cyklamen, inaczej nazywany także fiołkiem alpejskim, to rodzaj rośliny z rodziny pierwiosnkowatych, (Primulaceae) obejmujący wiele interesujących odmian. W poniższym artykule o cyklamenie zaprezentujemy podstawowe...

Kwiat anginka – jak pielęgnować i jakie są właściwości anginki?

Kwiat anginka, znany również jako pelargonia pachnąca, jest niezwykle pięknym i popularnym kwiatem, zarówno do uprawy w ogrodach oraz wnętrzach. Delikatne kwiaty anginki i...

Pleśń w doniczce – jakie są jej przyczyny? Domowe sposoby na pozbycie się pleśni z ziemi

Szczególnie w okresie jesiennym, wiele osób zauważa niepokojące zmiany w ziemi kwiatów doniczkowych. Dziwny, biały lub brązowy nalot zbierający się na powierzchni ziemi, jest...

Lawenda na balkon- jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Od kilku lat lawenda w doniczce znajduje swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów. Nic dziwnego- oprócz ciekawego wyglądu, lawenda może pochwalić...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą odpornością i małymi wymaganiami uprawowymi, dzięki czemu...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą rośliną, która często znajduje swoje miejsce w...

Forsycja- przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie. Jak wygląda forsycja i jakie są jej odmiany?

Forsycja należy do tych roślin, które są chętnie sadzone w naszych ogródkach. Podobnie jak przebiśniegi czy krokusy, tak i forsycje są jednymi z pierwszych...

Skrzydłokwiat- pielęgnacja, choroby i odmiany. Co zrobić gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat należy do tych kwiatów doniczkowych, który chętnie wybieramy jako piękną, zieloną ozdobę naszych mieszkań. Nie tylko ze względów wizualnych skrzydłokwiat znajduje swoje miejsce...

Zobacz również:

Pelargonia- uprawa na balkonie i nie tylko. Sprawdź, jak pielęgnować pelargonię

Nie bez przyczyny pelargonie zostały okrzyknięte królowymi balkonów. Są to bardzo wdzięczne, pięknie kwitnące kwiaty, które z...

Przebiśniegi- wiosenne kwiaty w ogrodzie. Gdzie i kiedy sadzić, jak pielęgnować i czy przebiśniegi są pod ochroną?

Od najmłodszych lat, w szkołach uczą nas, że to właśnie przebiśniegi i krokusy są pierwszymi zwiastunami wiosny....

Dracena- odmiany i pielęgnacja. Dlaczego dracena gubi liście? Poradnik

Draceny należą do tych roślin doniczkowych, które są jednymi z najchętniej wybieranych do domowej uprawy. Na fakt,...

Skrzydłokwiat- pielęgnacja, choroby i odmiany. Co zrobić gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat należy do tych kwiatów doniczkowych, który chętnie wybieramy jako piękną, zieloną ozdobę naszych mieszkań. Nie tylko...

Forsycja- przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie. Jak wygląda forsycja i jakie są jej odmiany?

Forsycja należy do tych roślin, które są chętnie sadzone w naszych ogródkach. Podobnie jak przebiśniegi czy krokusy,...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą...

Lawenda na balkon- jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Od kilku lat lawenda w doniczce znajduje swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów. Nic...