Skrzydłokwiat- pielęgnacja, choroby i odmiany. Co zrobić gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat należy do tych kwiatów doniczkowych, który chętnie wybieramy jako piękną, zieloną ozdobę naszych mieszkań. Nie tylko ze względów wizualnych skrzydłokwiat znajduje swoje miejsce w mieszkaniach, ale także ze względu na doskonałą umiejętność oczyszczania powietrza. Zobacz, jak pielęgnować skrzydłokwiaty, by cieszyć się piękną zielenią i obfitym kwitnieniem przez cały rok, poznaj zasady podlewania i rozmnażania skrzydłokwiatów. Sprawdź także, czy skrzydłokwiat jest trujący i jaka jest przyczyna tego, że skrzydłokwiat nie kwitnie.

Skrzydłokwiat- charakterystyka

Skrzydłokwiat, inaczej nazywany również lilią domową lub skrzydłolistem, pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie w naturalnym środowisku znajduje swoje miejsce w cieniu wysokich drzew. I choć trudno o tropikalne warunki, jakie naturalnie otaczają skrzydłokwiaty, te kwiaty doskonale odnajdują się w naszych mieszkaniach i nawet zimą potrafią zaskoczyć nas pięknymi kwiatami.

Skrzydłokwiat charakteryzuje się dużymi, lancetowatymi liśćmi o ciemnozielonej barwie. Liście zdrowego skrzydłokwiatu są błyszczące i osadzone na długich ogonkach. Jeśli skrzydłokwiat kwitnie, na długich pędach ponad liśćmi pojawiają się białe kwiaty o delikatnym zapachu, które z wyglądu możemy skojarzyć ze skrzydłami. Przy prawidłowych warunkach uprawy, skrzydłokwiat może kwitnąć nawet przez cały rok.

kwiat skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat- odmiany

Choć z rodzaju Spathiphyllum, do którego należą skrzydłokwiaty, wyróżniamy średnio 49 gatunków, to tylko nieliczna ich grupa znajduje swoje zastosowanie w domowej uprawie. Spośród skrzydłokwiatów do uprawy domowej wyróżniamy 2 gatunki:

  • skrzydłokwiat Wallisa,
  • skrzydłokwiat kwiecisty.

Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii)

Skrzydłokwiat wallisa jest tym gatunkiem skrzydłolistów, które najczęściej znajdują miejsce w naszych domach. Charakteryzuje się bowiem ciemnozielonymi liśćmi oraz białymi kwiatami z kremową kolbą, które po dojrzewaniu nabierają jasnozielonej barwy. Pośród rodziny z gatunku wallisa, najchętniej wybieramy odmiany:

Decydując się na kupno skrzydłokwiatu do mieszkania, powinniśmy poznać kilka istotnych zasad w jego pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową, długowieczną rośliną. I choć skrzydłokwiat z reguły nie jest wymagającą w uprawie rośliną, to właśnie od dobrych zabiegów pielęgnacyjnych zależeć będzie kwitnienie skrzydłokwiatu oraz jego prawidłowy wzrost.

  • Euro Giant (duże liście, wysokość do 100 cm),
  • Clevelandii (o lancetowatych liściach, dorastających do 50 cm),
  • Sensation (duże, szerokie liście, dorasta nawet do 180 cm),
  • Manua Loa (o szerokich liściach i delikatnie pachnących kwiatach),
  • Yess (skrzydłokwiat miniaturka o drobnych liściach, dorasta do 20-40 cm),
  • Gemini (inaczej skrzydłokwiat pasiasty- nieregularna powierzchnia liści, dorasta do 30 cm).

Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum)

Skrzydłokwiat kwiecisty, znany również pod nazwą skrzydłokwiat bukietowy, jest drugim najczęściej kupowanym rodzajem Spathiphyllum. Do tego gatunku zaliczamy takie odmiany skrzydłokwiatu jak:

  • Chopin (odmiana niska, obficie kwitnąca),
  • Cupido Opal (dorasta do 60 cm),
  • Alfa (skrzydłokwiat krzaczasty, wysokość od 30 do 60 cm).

Skrzydłokwiat- pielęgnacja

skrzydłokwiat odmiany

Stanowisko i temperatura idealne dla skrzydłokwiatu

Pierwszym i chyba nawet najważniejszym aspektem w uprawie skrzydłokwiatu jest stanowisko. Warto wiedzieć, że skrzydłokwiat nie lubi bezpośredniego światła, a raczej lepiej odnajduje się w miejscach zacienionych lub o rozproszonym świetle. Skrzydłokwiat nie powinien stać w pełnym nasłonecznieniu- takie warunki nie sprzyjają roślinie, a dodatkowo może dojść do poparzenia liści. Zimą natomiast, warto przenieść skrzydłokwiat w miejsce, gdzie do rośliny docierać będzie więcej światła.

Temperatura, w jakiej najlepiej odnajdują się skrzydłokwiaty to ta, na poziomie 16-22 stopni Celsjusza, czyli temperatura pokojowa. Zimą natomiast warto zadbać, by skrzydłokwiat nie przebywał w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej 16 stopni.

Podłoże, przesadzanie skrzydłokwiatu i zabiegi odmładzające

Najlepsza ziemia dla skrzydłokwiatów to ta, która jest żyzna i próchnicza, a także ciągle wilgotna. Ze względu na to, że skrzydłokwiat jest wrażliwy na duże zasolenie gleby, powinniśmy kupować mieszanki o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,7-6,8), najlepiej mieszankę ziemi kompostowej i liściastej oraz piasku (lub substratu torfowego). Ziemia dla skrzydłokwiatu powinna być przede wszystkim lekka i przepuszczalna. Warto wiedzieć, że skrzydłokwiat znajduje swoje zastosowanie również w uprawie bezglebowej.

Przesadzanie skrzydłokwiatu powinno odbywać się co roku, najlepiej wczesną wiosną (od lutego do początku kwietnia). W tym celu należy oczyścić korzenie rośliny ze starej gleby i przesadzić do świeżej. W razie konieczności, gdy skrzydłokwiat mocno się rozrośnie, konieczna będzie wymiana doniczki- o jeden rozmiar większa niż poprzednia. Jeśli jednak roślina nie rozrosła się zbyt mocno, niekonieczne będzie jej przesadzanie- w takim przypadku wystarczy jedynie wymienić wierzchnią warstwę ziemi na świeżą.

Co 3-4 lata powinniśmy odmłodzić skrzydłokwiat, czyli po prostu przeprowadzić jego rozmnożenie. W tym celu powinniśmy wydzielić kępy rośliny tak, by w nowych pędach znajdowały się 3-4 liście. Nowe pędy skrzydłokwiatu należy posadzić do nowych doniczek- nie należy ich jednak nawozić przez około 3 miesiące. Zabieg rozmnażania/odmłodzenia skrzydłokwiatu najlepiej przeprowadzać wiosną, czyli przy okazji przesadzania.

Skrzydłokwiatu nie przycinamy i nie nabłyszczamy jego liści.

Skrzydłokwiat- podlewanie i zraszanie, nawożenie

skrzydłokwiat choroby

Częsty problem w uprawie stanowi podlewanie skrzydłokwiatu. Warto pamiętać, że skrzydłokwiat w środowisku naturalnym rośnie w wilgotnych lasach, dlatego też dla prawidłowego wzrostu rośliny niezbędne jest zapewnienie jej prawidłowej wilgotności podłoża i powietrza. Latem skrzydłokwiat podlewać powinniśmy częściej, nawet 3-4 razy w tygodniu. Zimą natomiast skrzydłokwiaty powinniśmy podlewać 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej, jeśli zapewnimy roślinie większą podstawkę, wypełnioną kamieniami i wodą. Skrzydłokwiat, ze względu na to, że lubi wilgoć, powinien być regularnie zraszany- latem nawet co drugi dzień. Podlewanie skrzydłokwiatów należy jednak dostosować odpowiednio do panujących w pomieszczeniu warunków. Zasada jest więc bardzo prosta- należy zapewnić skrzydłokwiatowi ciągle wilgotne podłoże.

Do podlewania i zraszania skrzydłokwiatu najlepiej używać wody o temperaturze pokojowej, najlepiej miękkiej- wcześniej przegotowanej lub przefiltrowanej.

Skrzydłokwiat- nawożenie

Skrzydłokwiaty należy nawozić umiarkowanie. W okresie wegetacji nawożenie powinno odbywać się średnio co dwa tygodnie. W przypadku tych roślin najlepiej sprawdzi się płynny nawóz dla roślin doniczkowych, roślin zielonych bądź roślin kwitnących. Zimą skrzydłokwiatu nie nawozimy lub robimy to raz w miesiącu.

Jeśli na liściach skrzydłokwiatu pojawią się brązowe wypryski, jest to oznaką zbyt mocnego nawożenia. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę nawozu lub od razu przesadzić roślinę do świeżej ziemi.

Kwiat skrzydłokwiat- właściwości oczyszczające

Ze względu na swoje właściwości, skrzydłokwiaty są często stosowane jako kwiaty do sypialni. Skrzydłokwiat słynie bowiem nie tylko z walorów wizualnych, ale przede wszystkim z doskonałego oczyszczania powietrza z wszelkich substancji toksycznych. Bez przeszkód więc możemy określić skrzydłokwiat mianem naturalnego oczyszczacza powietrza, który wyłapuje z powietrza m.in. cząstki formaldehydu i benzenu (zawarte np. w dymie tytoniowym). Skrzydłokwiat oczyszcza również powietrze z acetonu i trójchloroetylenu, które wydzielane są przez monitory i telewizor, poprzez co jest często stosowany jako kwiat do biura.

Czy skrzydłokwiat jest trujący?

Wiele osób, szczególnie posiadających małe dzieci, koty lub psy, często zadaje pytanie, czy skrzydłokwiat jest trujący. Odpowiedź na to pytanie brzmi- TAK, skrzydłokwiat jest trujący. Zawarte w sokach szczawiany wapnia i alkaloidy mogą mieć działanie drażniące dla skóry i błon śluzowych. Zatrucie sokami skrzydłokwiatu może skutkować więc wymiotami, a w rzadkich przypadkach również zaburzeniami rytmiki serca.

Warto jednak pamiętać, że dopóki nie mamy bezpośredniego kontaktu z wydzielanymi sokami, skrzydłokwiat jako zielona ozdoba doskonale sprawdzi się w naszym domu. Konieczne jest jednak zachowanie ostrożności w przypadku dzieci i zwierząt- wtedy należy zabezpieczyć skrzydłokwiat przed potencjalnym pogryzieniem.

Dodatkowo dla własnego bezpieczeństwa, podczas zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak rozmnażanie, usuwanie starych liści/kwiatów, czy przesadzanie skrzydłokwiatu, należy założyć rękawiczki, gdyż drażniące soki rośliny mogą podrażnić skórę.

skrzydłokwiat trujący

Skrzydłokwiat- choroby. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Podobnie jak inne rośliny doniczkowe, tak i skrzydłokwiat może być narażony na działanie chorób i szkodników, które powodują spadek kondycji rośliny, hamują kwitnienie skrzydłokwiatów, a nawet prowadzą do obumarcia rośliny. Aby w porę zacząć działać i trafnie zdiagnozować co dolega kwiatu, powinniśmy mieć pogląd na choroby, z jakimi może borykać się skrzydłokwiat.

Skrzydłokwiat- choroby liści

Najwięcej pytań dotyczących tego, co dolega mojemu skrzydłokwiatowi, dotyczy jego liści. Najczęściej pojawia się pytanie, dlaczego liście skrzydłokwiatu żółkną lub robią się brązowe.

Brązowienie końcówek liści

Częstym zjawiskiem w uprawie, jest brązowienie i przesychanie końcówek liści skrzydłokwiatu. Takie objawy są najczęściej oznaką zbyt małej wilgotności powietrza. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność, do podstawy doniczki można nasypać drobnych kamieni i zalać wodą. Powinno również pomóc regularne zraszanie skrzydłokwiatu. Takie objawy dotykają także draceny. [LINUŚ]

Matowienie i czarnienie liści

Częstym zjawiskiem, jakie dotyka skrzydłokwiaty jest również matowienie i czarnienie liści. Takie objawy mogą świadczyć o zbyt intensywnym podlewaniu. Mimo, że skrzydłokwiat lubi wilgoć, nie lubi zalegającej w podstawce wody, która ma bezpośredni kontakt z jego korzeniami. Warto więc zastosować odpowiedni drenaż, bądź wyżej wspomniany trik z kamieniami w podstawce.

Liście skrzydłokwiatu żółkną i matowieją

Jeśli zaobserwujemy, że skrzydłokwiatowi żółkną liście i wyraźnie matowieją, może to być dla nas znak, że roślina przebywa w zbyt nasłonecznionym miejscu. Intensywne nasłonecznienie prowadzi bowiem do żółknięcia liści, dlatego warto zadbać o przestawienie skrzydłokwiatu w bardziej zacienione miejsce, gdzie do rośliny będzie docierało światło rozproszone.

Liście skrzydłokwiatu pokładają się i tracą sprężystość

W uprawie skrzydłokwiatu możemy zaobserwować, że roślina pokłada liście, które tracą swoją sprężystość. W ten sposób kwiat skrzydłokwiat daje nam znać o zbyt przesuszonym podłożu i konieczności jego podlania. Najczęściej standardowe podlanie pomaga, jednak w przypadku zbyt przesuszonego podłoża, warto zapewnić kwiatu kąpiel w miękkiej wodzie. W tym celu wystarczy umieścić skrzydłokwiat w misce z wodą i pozostawić do czasu, aż na powierzchni ziemi zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Po tym czasie należy pozostawić roślinę bez podstawki, aby nadmiar wody mógł swobodnie wylecieć. Brzmi znajomo, prawda? Tak samo postępuje się bowiem ze storczykiem.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Kolejnym często zadawanym pytaniem, jest to, które dotyczy samego kwitnienia. Wiele osób zastanawia się, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie- przyczyn może być wiele. Najczęstszą jednak jest niewłaściwe stanowisko (zbyt zacienione) lub zbyt duża doniczka. Dodatkowo kwitnienie skrzydłokwiatów przyhamowuje w momencie, gdy roślina nie była odmładzana, odpowiednio nawożona lub ma zbyt małą wilgotność.

kwiaty do sypialni skrzydłokwiat

Szkodniki

Skrzydłokwiaty, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, narażone są na działanie szkodników. W przypadku lilii domowej, najczęściej spotykane są przędziorki i mszyce. W przypadku, gdy na liściach skrzydłokwiatu zaobserwujemy któreś z nich, konieczne będzie natychmiastowe odizolowanie rośliny od innych kwiatów i zastosowanie odpowiednich środków na przędziorki lub mszyce.

Skrzydłokwiat- zielone kwiaty/brązowe kwiaty

Często podczas kwitnienia możemy zaobserwować, że kwiaty skrzydłokwiatu zielenieją lub robią się brązowe. Bez obaw- jest to naturalny proces przekwitania, w którym śnieżnobiałe kwiaty powoli robią się zielone, a następnie brązowieją i usychają. Po całkowitym zasuszeniu, przekwitnięte kwiaty skrzydłokwiatu możemy usunąć.

Zostaw opinie

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spis treści:

Cyklamen- pielęgnacja, podlewanie, nawożenie. Co zrobić z cyklamenem po przekwitnięciu i dlaczego cyklamen więdnie?

Cyklamen, inaczej nazywany także fiołkiem alpejskim, to rodzaj rośliny z rodziny pierwiosnkowatych, (Primulaceae) obejmujący wiele interesujących odmian. W poniższym artykule o cyklamenie zaprezentujemy podstawowe...

Kwiat anginka – jak pielęgnować i jakie są właściwości anginki?

Kwiat anginka, znany również jako pelargonia pachnąca, jest niezwykle pięknym i popularnym kwiatem, zarówno do uprawy w ogrodach oraz wnętrzach. Delikatne kwiaty anginki i...

Pleśń w doniczce – jakie są jej przyczyny? Domowe sposoby na pozbycie się pleśni z ziemi

Szczególnie w okresie jesiennym, wiele osób zauważa niepokojące zmiany w ziemi kwiatów doniczkowych. Dziwny, biały lub brązowy nalot zbierający się na powierzchni ziemi, jest...

Lawenda na balkon- jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Od kilku lat lawenda w doniczce znajduje swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów. Nic dziwnego- oprócz ciekawego wyglądu, lawenda może pochwalić...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą odpornością i małymi wymaganiami uprawowymi, dzięki czemu...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą rośliną, która często znajduje swoje miejsce w...

Forsycja- przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie. Jak wygląda forsycja i jakie są jej odmiany?

Forsycja należy do tych roślin, które są chętnie sadzone w naszych ogródkach. Podobnie jak przebiśniegi czy krokusy, tak i forsycje są jednymi z pierwszych...

Storczyk- pielęgnacja i choroby storczyków. Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które skutecznie upiększają każde wnętrze. W okresie kwitnienia mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, o wielu barwach i rozmiarach. Choć storczyk jest...

Zobacz również:

Pelargonia- uprawa na balkonie i nie tylko. Sprawdź, jak pielęgnować pelargonię

Nie bez przyczyny pelargonie zostały okrzyknięte królowymi balkonów. Są to bardzo wdzięczne, pięknie kwitnące kwiaty, które z...

Przebiśniegi- wiosenne kwiaty w ogrodzie. Gdzie i kiedy sadzić, jak pielęgnować i czy przebiśniegi są pod ochroną?

Od najmłodszych lat, w szkołach uczą nas, że to właśnie przebiśniegi i krokusy są pierwszymi zwiastunami wiosny....

Dracena- odmiany i pielęgnacja. Dlaczego dracena gubi liście? Poradnik

Draceny należą do tych roślin doniczkowych, które są jednymi z najchętniej wybieranych do domowej uprawy. Na fakt,...

Storczyk- pielęgnacja i choroby storczyków. Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które skutecznie upiększają każde wnętrze. W okresie kwitnienia mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, o...

Forsycja- przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie. Jak wygląda forsycja i jakie są jej odmiany?

Forsycja należy do tych roślin, które są chętnie sadzone w naszych ogródkach. Podobnie jak przebiśniegi czy krokusy,...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą...

Lawenda na balkon- jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Od kilku lat lawenda w doniczce znajduje swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów. Nic...