Forsycja- przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie. Jak wygląda forsycja i jakie są jej odmiany?

Forsycja należy do tych roślin, które są chętnie sadzone w naszych ogródkach. Podobnie jak przebiśniegi czy krokusy, tak i forsycje są jednymi z pierwszych roślin, które swoim kwitnieniem cieszą nasze oczy bardzo wczesną wiosną, kiedy reszta roślinnego świata dopiero budzi się do życia. Forsycja jest pięknym krzewem ozdobnym o gęstych, intensywnie żółtych kwiatach, które często wykorzystywane są w ozdobach wielkanocnych- bo właśnie w tym czasie forsycja rozkwita. Dowiedz się, jak pielęgnować, kiedy przycinać forsycję i jak ją sadzić. Sprawdź także, jakie właściwości lecznicze ma forsycja i dlaczego jest tak chętnie sadzonym krzewem ogrodowym.

Forsycja- opis

forsycja pośrednia forsycja maluch

Forsycja, znana również jako forsycja pospolita, jest to krzew ozdobny z rodziny oliwkowatych. Krzew forsycji wywodzi się z Azji, jednak swoje ogrodowe zastosowanie znajduje niemal na całym świecie. Szacuje się, że w chwili obecnej forsycja występuje w 8 gatunkach, gdzie w Polsce najbardziej popularnymi z nich są forsycja zwisająca i forsycja pośrednia. Co ciekawe, spośród tych gatunków jeden z nich naturalnie występuje w Europie (forsycja europejska), jednak objęty jest ścisłą ochroną.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego forsycja jest tak często sadzona w przydomowych ogrodach. Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna- forsycja wyróżnia się pięknym i obfitym kwitnieniem od pierwszych cieplejszych dni, aż do maja. Po okresie kwitnienia forsycja obrasta w zielone liście, które są doskonałą ozdobą ogrodu aż do jesieni. Krzewy forsycji doskonale nadają się do sadzenia pojedynczo, jak również w zwartych grupach stanowiących żywopłoty. Oprócz tego gałązki forsycji często wykorzystywane są jako ozdoba nie tylko ogrodu, ale również wielkanocnego stołu. Forsycja jest również chętnie sadzona ze względu na małe wymagania uprawowe.

Jak wygląda forsycja?

Forsycja jest to krzew ozdobny do ogrodu, charakteryzujący się pięknymi, intensywnie żółtymi kwiatami oraz wąskimi liśćmi. Ciekawym jest fakt, że forsycja najpierw zakwita, a dopiero później wypuszcza liście. Kwitnienie forsycji w zależności od wielu czynników, jak stanowisko czy warunki atmosferyczne, swoje kwitnienie rozpoczyna w marcu lub kwietniu, gdzie kwiaty utrzymują się nawet do końca maja. 

Forsycja- odmiany

Jak już wcześniej wspominaliśmy, na świecie występuje osiem odmian forsycji. Z racji, że w Polsce najczęściej sadzone są trzy z nich, to właśnie o nich pokrótce opowiemy.

Forsycja zwisła

Wiele osób decyduje się na sadzenie w ogrodzie forsycji zwisłej. Jest to bardzo ciekawa roślina, dorastająca nawet do 3m wysokości, której długie gałązki swobodnie zwisają ku ziemi. Forsycja zwisła charakteryzuje się intensywnie żółtymi kwiatami o szerokich płatkach. Spośród forsycji zwisłych wyróżniamy dwa rodzaje- forsycję Sieboldii i forsycję Fortuneti. Sieboldii charakteryzuje się długimi pędami zwisającymi, natomiast Fortuneti wyprostowanymi pędami, które dopiero z czasem zaczynają zwisać.

Forsycja koreańska

Kolejną odmianą forcycji, która jest chętnie wybierana jako ozdobny krzew do ogrodu, jest forsycja koreańska. Ten gatunek osiąga wysokość do 2m, a ich cechą charakterystyczną jest luźny szeroki pokrój i odrastające gałęzie. Jest to odmiana, która spośród wszystkich zakwita najczęściej, przybierając piękną szatę stworzoną z małych kwiatów w bursztynowym kolorze. Kiedy roślina przekwitnie, na jej gałęziach pozostają ciekawe okrągłe liście o jasnozielonej barwie. Forsycja koreańska jest wysoce odporna na niskie temperatury, a dodatkowo nie ma wysokich wymagań co do uprawy. Najchętniej wybieranymi rodzajami z tego gatunku są Roseum (forsycja różowa), Marie Louise, Kumson oraz Tetragold.

Forsycja pośrednia

Najbardziej znanym gatunkiem forsycji, który najczęściej możemy zaobserwować w ogrodach i parkach, jest forsycja pośrednia. Ten krzew jest mieszańcem międzygatunkowym i wyrasta na około 2-3 metry. Charakteryzuje się wyprostowanymi pędami, a dodatkowo forsycja pośrednia zakwita gęsto żółtymi, niewielkimi kwiatami. Po okresie kwitnienia pośrednia forsycja obfituje w owalne, wydłużone i gładkie liście o ząbkowanych brzegach.

Ze względu na stosunkowo łatwą uprawę i walory estetyczne, forsycja pośrednia często znajduje swoje zastosowanie zarówno jako krzew pojedynczy, jak również krzew na żywopłoty. Spośród gatunków forsycji pośredniej, najchętniej sadzone są: forsycja Maluch (wyrasta do 1m i gęsto kwitnie ciemnożółtymi kwiatami), Scpectabilis, Lynwood, Courtacour i Golden Times.

Ciekawym rozwiązaniem jest również forsycja na pniu, której pędy, jak sama nazwa wskazuje, wyrastają na pniu, a nie tak jak klasycznie-w formie krzaczka.

Forsycja- sadzenie i wymagania glebowe

Wiele osób, chcących posadzić żółty krzew ozdobny w swoim ogrodzie zastanawia się, kiedy sadzić forsycję. Najlepszym czasem na sadzenie forsycji jest początek wiosny lub późna jesień. Jest to najlepsza pora posadzenia forsycji w ogrodzie ze względu na dużą wilgoć gleby- wtedy sadzonki forsycji najlepiej się przyjmują.

Aby jednak forsycja obficie zakwitała i rosła jak należy, powinniśmy zadbać o odpowiednią glebę. Gleba dla forsycji powinna być lekka i żyzna oraz odpowiednio wilgotna. Należy unikać podłoża gliniastego, piaszczystego i suchego, gdyż sadzonki forsycji albo się nie przyjmą albo z czasem roślina po prostu zmarnieje. Warto sadzić forsycję w miejscach nasłonecznionych, ale nie ma przeszkód by sadzić forsycję w półcieniu. Jeśli jednak stanowisko dla forsycji będzie zbyt zaciemnione, roślina nie będzie obficie kwitła, a także będzie miała mniejszy pokrój. Dodatkowo forsycja nie lubi silnego wiatru, dlatego warto wybierać dla niej miejsca bardziej zaciszne.

Choć forsycja jest krzewem ogrodowym, ważne jest jej podlewanie– szczególnie podczas suszy i szczególnie w przypadku młodych krzewów. Forsycja jest bowiem płytko ukorzeniona, poprzez co podczas dni suszy będzie wymagała dodatkowego wsparcia w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności.

Kiedy przycinamy forsycję?

Aby forsycja obfitowała w gęste kwiaty i piękne liście, należy zadbać o jej przycinanie. Wiele osób zastanawia się jednak, kiedy przycinamy forsycję. W przeciwieństwie do innych roślin ozdobnych, forsycja nie powinna być przycinana przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Dlaczego? Bo taki zabieg przyczyni się do rozrostu całej rośliny, jednak skutecznie ograniczy jej kwitnienie. Kiedy więc przycinać forsycję? Forsycję należy przycinać zaraz po kwitnieniu i przed wytworzeniem przez roślinę liści. Najczęściej ten proces przypada na przełomie kwietnia i maja.

Jeśli już wiemy kiedy przycinać forsycje, warto wiedzieć jak ciąć. Zabieg ten polega na skracaniu krótkich pędów o 1/3 długości, a dłuższych o połowę. Warto również usuwać pędy forsycji, które zagęszczają krzew i rosną do jego wnętrza, a także te, które są uszkodzone, suche lub chore. Dodatkowo co kilka lat warto przeprowadzić odmładzanie forsycji, które polega na usunięciu kilku najstarszych pędów u samej nasady.

Forsycja- rozmnażanie

Jeśli już posiadamy jeden krzew forsycji w swoim ogrodzie i chcemy go rozmnożyć, nie ma żadnych przeszkód. Możemy pójść na łatwiznę i kupić gotowe sadzonki forsycji lub włożyć nieco wysiłku i samemu pozyskać takie sadzonki. Rozmnażanie forsycji odbywa się poprzez pozyskanie sadzonek z młodych pędów krzewu. Wystarczy przyciąć młode jednoroczne gałązki znajdujące się w najniższych partiach rośliny i zasypać ziemią. Podczas tego procesu ważne jest regularne podlewanie przysypanych ziemią pędów, które już w kolejnym sezonie (po około roku), będą odpowiednio ukorzenione. Pozyskane w ten sposób sadzonki forsycji wystarczy odciąć, wykopać i przesadzić w stałe miejsce.

Rozmnażanie forsycji możemy również przeprowadzić w inny sposób- proces pozyskania pędów przebiega tak samo jak wyżej, jednak zamiast przysypywania młodych pędów ziemią, możemy umieścić je w naczyniu z wodą. W ten sposób roślina również wypuści korzenie, jednak warto pamiętać, że tak powstałe sadzonki zwykle trudniej przyjmują się w ziemi.

Innym sposobem na rozmnożenie, jest pozyskanie sadzonek pędowych. Taki zabieg wykonuje się podczas przycinania forsycji- przycięte pędy dzieli się na mniejsze (około 10 cm), a dolną część każdego fragmentu zanurza się w ukorzeniaczu. Takie sadzonki wystarczy umieścić w wilgotnej ziemi, i czekać, aż odpowiednio się ukorzenią.

kiedy przycinać forsycję

Forsycja- właściwości lecznicze

Oprócz roli krzewu ozdobnego i upiększania ogrodu tuż po szarej zimie, forsycja wykazuje właściwości zdrowotne. Kwiaty forsycji obfitują w flawonoidy, ligany i saponiny, które doskonale wspierają nasz organizm. W kwiatach forsycji zawarta jest rutyna, należąca do grupy flawonoidów, wykazująca działanie wspomagające układ krwionośny. Dodatkowo rutyna doskonale wspomaga neutralizację wolnych rodników, wspiera układ odpornościowy, zapobiega starzeniu się skóry i wspomaga działanie witaminy C. Oprócz tego kwiat forsycji zawiera kwercetyny, które działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie.

Warto pamiętać, że kwiaty forsycji są jadalne. Jeśli więc w naszym ogródku znajduje się ten krzew ozdobny, nic nie stoi na przeszkodzie by wiosną skomponować kanapki i surówki z dodatkiem kwiatów forsycji. Dodatkowo kwiaty możemy ususzyć i wykorzystać w późniejszym czasie, np. na herbatę lub ze świeżych zrobić pyszną nalewkę z forsycji.

To Ci się przyda:

Zostaw opinie

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Spis treści:

Cyklamen- pielęgnacja, podlewanie, nawożenie. Co zrobić z cyklamenem po przekwitnięciu i dlaczego cyklamen więdnie?

Cyklamen, inaczej nazywany także fiołkiem alpejskim, to rodzaj rośliny z rodziny pierwiosnkowatych, (Primulaceae) obejmujący wiele interesujących odmian. W poniższym artykule o cyklamenie zaprezentujemy podstawowe...

Kwiat anginka – jak pielęgnować i jakie są właściwości anginki?

Kwiat anginka, znany również jako pelargonia pachnąca, jest niezwykle pięknym i popularnym kwiatem, zarówno do uprawy w ogrodach oraz wnętrzach. Delikatne kwiaty anginki i...

Pleśń w doniczce – jakie są jej przyczyny? Domowe sposoby na pozbycie się pleśni z ziemi

Szczególnie w okresie jesiennym, wiele osób zauważa niepokojące zmiany w ziemi kwiatów doniczkowych. Dziwny, biały lub brązowy nalot zbierający się na powierzchni ziemi, jest...

Lawenda na balkon- jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Od kilku lat lawenda w doniczce znajduje swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów. Nic dziwnego- oprócz ciekawego wyglądu, lawenda może pochwalić...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą odpornością i małymi wymaganiami uprawowymi, dzięki czemu...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą rośliną, która często znajduje swoje miejsce w...

Storczyk- pielęgnacja i choroby storczyków. Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które skutecznie upiększają każde wnętrze. W okresie kwitnienia mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, o wielu barwach i rozmiarach. Choć storczyk jest...

Skrzydłokwiat- pielęgnacja, choroby i odmiany. Co zrobić gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat należy do tych kwiatów doniczkowych, który chętnie wybieramy jako piękną, zieloną ozdobę naszych mieszkań. Nie tylko ze względów wizualnych skrzydłokwiat znajduje swoje miejsce...

Zobacz również:

Pelargonia- uprawa na balkonie i nie tylko. Sprawdź, jak pielęgnować pelargonię

Nie bez przyczyny pelargonie zostały okrzyknięte królowymi balkonów. Są to bardzo wdzięczne, pięknie kwitnące kwiaty, które z...

Przebiśniegi- wiosenne kwiaty w ogrodzie. Gdzie i kiedy sadzić, jak pielęgnować i czy przebiśniegi są pod ochroną?

Od najmłodszych lat, w szkołach uczą nas, że to właśnie przebiśniegi i krokusy są pierwszymi zwiastunami wiosny....

Dracena- odmiany i pielęgnacja. Dlaczego dracena gubi liście? Poradnik

Draceny należą do tych roślin doniczkowych, które są jednymi z najchętniej wybieranych do domowej uprawy. Na fakt,...

Skrzydłokwiat- pielęgnacja, choroby i odmiany. Co zrobić gdy skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat należy do tych kwiatów doniczkowych, który chętnie wybieramy jako piękną, zieloną ozdobę naszych mieszkań. Nie tylko...

Storczyk- pielęgnacja i choroby storczyków. Jak dbać o storczyki?

Storczyki to kwiaty, które skutecznie upiększają każde wnętrze. W okresie kwitnienia mogą pochwalić się pięknymi kwiatami, o...

Ficus benjamina- pielęgnacja. Jak dbać i co zrobić gdy beniaminek gubi liście?

Ficus benjamina, znany także jako ficus beniamin, figowiec benjamina, kwiat beniamin lub po prostu beniaminek, jest tą...

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego. Kwitnienie, choroby, uprawa

Zamiokulkas zamiolistny, nie bez powodu okrywa się coraz większą sławą. Ten piękny kwiat dekoracyjny, charakteryzuje się dużą...

Lawenda na balkon- jak sadzić, kiedy przycinać i jakie są odmiany lawendy?

Od kilku lat lawenda w doniczce znajduje swoje miejsce na coraz większej liczbie balkonów i tarasów. Nic...